Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. leden 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. leden 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

25. výročí Hubbla: Pilíře stvoření

Uznání: NASA, ESA, and The Hubble Heritage Team (STScI / AURA)

Na oslavu 25 let (1990-2015) výzkumu Vesmíru z nízké oběžné dráhy Země kamery Hubblova kosmického dalekohledu znovu pořídily ten nejikoničtější snímek. Výsledkem je ostřejší a větší pohled na oblast zvanou Pilíře stvoření, kterou Hubble poprvé zobrazil v roce 1995. V hloubce věžovitých struktur vznikají hvězdy. Světelné roky dlouhé sloupy chladného plynu a prachu jsou asi 6500 světelných let daleko v M16, v Orlí mlhovině v souhvězdí Hada (Serpens). Kosmické pilíře samotné opracovávají a erodují svým energetickým ultrafialovým zářením a silnými větry mladé hmotné hvězdy z hvězdokupy M16, takže jsou odsouzeny k zániku. Takové turbulentní prostředí vznikání hvězd v M16, jehož nádherné podrobnosti můžeme vidět ve viditelném světle z Hubbla, se nejspíše podobají prostředí, ve kterém vzniklo naše Slunce.

Přednáška APODu v pátek 9. ledna - Místo: American Museum of Natural History. Sponzoruje: Amateur Astronomers Association of NYC.

Štítky: M16, Star-formation


25. vesmírný týden 2024

25. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 6. do 23. 6. 2024. Měsíc bude v úplňku. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Aktivita Slunce je nižší, ale nová oblast se skvrnami to může rychle změnit. Pozorovatelé úkazů na obloze si všimli nočních svítících oblak i halových jevů. Starliner pokračuje v misi u ISS a očekáváme jeho přistání. Před dvaceti lety se začala psát historie soukromé kosmonautiky, když miniraketoplán SpaceShipOne dokázal dvakrát překonat výškovou hranici 100 km a tím otevřel dveře do kosmu i pro soukromé společnosti a turisty.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLC

Další informace »