Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. leden 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. leden 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

25. výročí Hubbla: Pilíře stvoření

Uznání: NASA, ESA, and The Hubble Heritage Team (STScI / AURA)

Na oslavu 25 let (1990-2015) výzkumu Vesmíru z nízké oběžné dráhy Země kamery Hubblova kosmického dalekohledu znovu pořídily ten nejikoničtější snímek. Výsledkem je ostřejší a větší pohled na oblast zvanou Pilíře stvoření, kterou Hubble poprvé zobrazil v roce 1995. V hloubce věžovitých struktur vznikají hvězdy. Světelné roky dlouhé sloupy chladného plynu a prachu jsou asi 6500 světelných let daleko v M16, v Orlí mlhovině v souhvězdí Hada (Serpens). Kosmické pilíře samotné opracovávají a erodují svým energetickým ultrafialovým zářením a silnými větry mladé hmotné hvězdy z hvězdokupy M16, takže jsou odsouzeny k zániku. Takové turbulentní prostředí vznikání hvězd v M16, jehož nádherné podrobnosti můžeme vidět ve viditelném světle z Hubbla, se nejspíše podobají prostředí, ve kterém vzniklo naše Slunce.

Přednáška APODu v pátek 9. ledna - Místo: American Museum of Natural History. Sponzoruje: Amateur Astronomers Association of NYC.

Štítky: M16, Star-formation


14. vesmírný týden 2021

14. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 5. 4. do 11. 4. 2021. Měsíc po poslední čtvrti ubývá k novu a je viditelný ráno a dopoledne. Večer je nad západem vidět Mars v souhvězdí Býka a kužel zvířetníkového světla. Ráno nad jihovýchodem pomalu vychází Saturn a Jupiter. Stále je k vidění poměrně jasná nova v souhvězdí Kassiopeia. Perseverance má vysadit vrtulníček Ingenuity, který provede testy přežití v mrazivé marsovské noci a o týden později snad i poletí. Starship SN11 úspěšně letěla, ale před přistáním selhala a došlo k její destrukci. Na ISS se má 9. dubna vydat další tříčlenná posádka v Sojuzu MS-18. Před 30 lety byla vypuštěna velká gama observatoř Compton, před 20 lety startovala umělá družice Mars Odyssey a před 15 lety byla na dráhu kolem Venuše navedena Venus Express.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Jupiter a Saturn na ranní obloze

Další informace »