Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. leden 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. leden 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

25. výročí Hubbla: Pilíře stvoření

Uznání: NASA, ESA, and The Hubble Heritage Team (STScI / AURA)

Na oslavu 25 let (1990-2015) výzkumu Vesmíru z nízké oběžné dráhy Země kamery Hubblova kosmického dalekohledu znovu pořídily ten nejikoničtější snímek. Výsledkem je ostřejší a větší pohled na oblast zvanou Pilíře stvoření, kterou Hubble poprvé zobrazil v roce 1995. V hloubce věžovitých struktur vznikají hvězdy. Světelné roky dlouhé sloupy chladného plynu a prachu jsou asi 6500 světelných let daleko v M16, v Orlí mlhovině v souhvězdí Hada (Serpens). Kosmické pilíře samotné opracovávají a erodují svým energetickým ultrafialovým zářením a silnými větry mladé hmotné hvězdy z hvězdokupy M16, takže jsou odsouzeny k zániku. Takové turbulentní prostředí vznikání hvězd v M16, jehož nádherné podrobnosti můžeme vidět ve viditelném světle z Hubbla, se nejspíše podobají prostředí, ve kterém vzniklo naše Slunce.

Přednáška APODu v pátek 9. ledna - Místo: American Museum of Natural History. Sponzoruje: Amateur Astronomers Association of NYC.

Štítky: M16, Star-formation


42. vesmírný týden 2019

42. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 14. 10. do 20. 10. 2019. Měsíc je ve fázi mezi úplňkem a poslední čtvrtí. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. Zemřel první člověk ve volném kosmu, Alexej Leonov. Na ISS pokračuje série výstupů do volného kosmu, nyní kvůli výměně baterií. Družice ICON se po dvou letech dočkala vypuštění. Před 30 lety byla vypuštěna k Jupiteru sonda Galileo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Podzimní mléčná dráha během novoluní v Beranu s božími muky

Další informace »