Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. leden 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. leden 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

25. výročí Hubbla: Pilíře stvoření

Uznání: NASA, ESA, and The Hubble Heritage Team (STScI / AURA)

Na oslavu 25 let (1990-2015) výzkumu Vesmíru z nízké oběžné dráhy Země kamery Hubblova kosmického dalekohledu znovu pořídily ten nejikoničtější snímek. Výsledkem je ostřejší a větší pohled na oblast zvanou Pilíře stvoření, kterou Hubble poprvé zobrazil v roce 1995. V hloubce věžovitých struktur vznikají hvězdy. Světelné roky dlouhé sloupy chladného plynu a prachu jsou asi 6500 světelných let daleko v M16, v Orlí mlhovině v souhvězdí Hada (Serpens). Kosmické pilíře samotné opracovávají a erodují svým energetickým ultrafialovým zářením a silnými větry mladé hmotné hvězdy z hvězdokupy M16, takže jsou odsouzeny k zániku. Takové turbulentní prostředí vznikání hvězd v M16, jehož nádherné podrobnosti můžeme vidět ve viditelném světle z Hubbla, se nejspíše podobají prostředí, ve kterém vzniklo naše Slunce.

Přednáška APODu v pátek 9. ledna - Místo: American Museum of Natural History. Sponzoruje: Amateur Astronomers Association of NYC.

Štítky: M16, Star-formation


25. vesmírný týden 2019

25. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 17. 6. do 23. 6. 2019. Měsíc bude v úplňku a nastanou jeho pěkné konjunkce s planetami. Večer jsou velmi nízko, ale úhlově blízko sobě Mars a Merkur. Jupiter je vidět celou noc, Saturn téměř taky, ale je velmi nízko ve Střelci. Aktivita Slunce je nízká. Pozorovatelé soumrakové oblohy již v některých dnech zaznamenali výskyt nočních svítících oblak. Mise Falconu s družicemi Radarsat byla úspěšná. V týdnu očekáváme start rakety Ariane 5 s telekomunikačními družicemi a Proton-M s rentgenovou družicí Spektr-RG. Před 220 lety se narodil W. Lassel, objevitel Neptunova měsíce Triton a před 10 lety startovala k Měsíci sonda LRO.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Lobster

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2019 obdržel snímek „Humří mlhovina“, jehož autorem je Pavol Kollarik Humří maso je považováno za pochoutku. Rozlousknout mohutná klepeta tohoto mořského korýše speciálními kleštičkami chodí gastronomičtí gurmáni do restaurací, objednat si ho můžeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc a Jupiter v konjunkci

Další informace »