Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. leden 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. leden 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hvězdy a prach Jižní koruny

Uznání a copyright: CHART32 Team, Processing - Johannes Schedler

Tento teleskopický pohled vzdálený méně než 500 světelných let u severní hranice souhvězd Jižní koruny (Corona Australis) obývají mračna kosmického prachu a mladé energetické hvězdy. Mračna prachu světlo z více vzdálených hvězd pozadí v Mléčné dráze efektivně odstiňují. Ovšem komplex reflekčních mlhovin katalogizovaných jako NGC 6726, 6727 a IC 4812 vytváří charakteristickou modrou barvu, jak se světlo z mladých žhavých hvězd z této oblasti odráží od kosmického prachu. Prach také zakrývá pohled na hvězdy, které jsou stále v průběhu zrodu. Kolem mladé proměnné hvězdy R Coronae Australis je vidět, jak se vlevo obtáčí menší žlutá mlhovina NGC 6729. Pod ní září oblouky a smyčky stlačované rázy z výtoků zanořených nově zrozených hvězd, které se označují jako Herbig-Haroovy objekty. Toto pole zabírá na obloze asi 1 stupeň. V odhadované vzdálenosti této blízké hvězdotvorné oblasti to odpovídá téměř 9 světelným rokům.

Štítky: Star-formation, Prach, R Coronae Australis, Ngc6726, Herbig haro


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce 20. ledna 2020

Canon EOS 60D, SIGMA APO DG 70-300mm, 300 mm Špatné pozorovací podmínky, velká oblačnost, fotografováno mezi mraky

Další informace »