Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. leden 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. leden 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

V ramenech NGC 1097

Uznání a copyright: Steve Mazlin, Jack Harvey, Jose Joaquin Perez; SSRO-South, at PROMPT/CTIO

Spirální galaxie NGC 1097 září na jižní obloze ve vzdálenosti asi 45 miliónů světelných let v souhvězdí chemické Pece (Fornax). Její modrá spirální ramena jsou na tomto barevném galaktickém portrétu strakatá růžovými oblastmi vzniku hvězd. Zdá se, že jsou zavinutá kolem malé doprovodné galaxie vlevo dole pod jejím středem, asi 40 000 světelných let od zářivého jádra spirální galaxie. To ovšem není jediná pekuliární charakteristika NGC 1097. Tato velice hloubková expozice naznačuje slabé, záhadné výtrysky, které jsou snadno vidět, jak sahají za modrá ramena vlevo. Konečně na optických snímcích NGC 1097 lze rozpoznat čtyři slabé výtrysky. Výtrysky tvoří X se středem na galaktickém jádru, ale pravděpodobně odtud nevyvěrají. Místo toho se může jednat o fosilní proudy hvězd, stopy po zachycení a rozdrobení mnohem menší galaxie v dávné minulosti. Jádro Seyfertovy galaxie NGC 1097 také hostí superhmotnou černou díru.

Dnes večer: Přednáška APODu v New York City

Štítky: NGC 1097, Arp77, Supermassive black hole, Spirální galaxie, Trpasličí galaxie


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc a Jupiter nad Jihlavou

Měsíc a Jupiter

Další informace »