Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. leden 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. leden 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Komplexní iontový ohon komety Lovejoy

Uznání a copyright: Velimir Popov & Emil Ivanov (IRIDA Observatory)

Co způsobuje strukturu ohonu komety Lovejoy? Kometa C/2014 Q2 (Lovejoy), která je nyní vidět pouhým okem a je poblíž své nejvyšší jasnosti, předvádí iontový ohon s nádhernými podrobnostmi. Jak vyplývá z názvu, iontový ohon je tvořen plynem ionizovaným slunečním ultrafialovým světlem a odtlačovaným od Slunce slunečním větrem. Sluneční vítr má zřetelnou strukturu a je utvářen komplexním a proměnlivým magnetickým polem Slunce. Na komplexní strukturu ohonu má vliv proměnlivý sluneční vítr spolu s různými výtrysky vyvěrajícími z jádra komety. Je patrné, že struktura ohonu komety Lovejoy sleduje sluneční vítr, který se pohybuje směrem od Slunce a v průběhu času mění svůj vlnovitý vzhled. Modré barvě iontového ohonu dominuje rekombinace molekul oxidu uhelnatého, zatímco zelená barva komy kolem hlavy komety je způsobována většinou malým množstvím rekombinujících se dvouatomových molekul uhlíku. Na mozaice ze tří snímků, která byla pořízena před 9 dny z observatoře IRIDA v Bulharsku. Kometa Lovejoy se nejvíce přiblížila k Zemi před dvěma týdny a její největší přiblížení ke Slunci nastane asi za 10 dní. Poté bude kometa při návratu do vnější Sluneční soustavy slábnout, než se asi za 8000 let zase vrátí.

Astrofyzici: Prohlédněte si 950+ zdrojových souborů astrofyzikální knihovny zdrojových kódů

Štítky: Comet lovejoy, Q2, Ion tail


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »