Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. leden 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. leden 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Komplexní iontový ohon komety Lovejoy

Uznání a copyright: Velimir Popov & Emil Ivanov (IRIDA Observatory)

Co způsobuje strukturu ohonu komety Lovejoy? Kometa C/2014 Q2 (Lovejoy), která je nyní vidět pouhým okem a je poblíž své nejvyšší jasnosti, předvádí iontový ohon s nádhernými podrobnostmi. Jak vyplývá z názvu, iontový ohon je tvořen plynem ionizovaným slunečním ultrafialovým světlem a odtlačovaným od Slunce slunečním větrem. Sluneční vítr má zřetelnou strukturu a je utvářen komplexním a proměnlivým magnetickým polem Slunce. Na komplexní strukturu ohonu má vliv proměnlivý sluneční vítr spolu s různými výtrysky vyvěrajícími z jádra komety. Je patrné, že struktura ohonu komety Lovejoy sleduje sluneční vítr, který se pohybuje směrem od Slunce a v průběhu času mění svůj vlnovitý vzhled. Modré barvě iontového ohonu dominuje rekombinace molekul oxidu uhelnatého, zatímco zelená barva komy kolem hlavy komety je způsobována většinou malým množstvím rekombinujících se dvouatomových molekul uhlíku. Na mozaice ze tří snímků, která byla pořízena před 9 dny z observatoře IRIDA v Bulharsku. Kometa Lovejoy se nejvíce přiblížila k Zemi před dvěma týdny a její největší přiblížení ke Slunci nastane asi za 10 dní. Poté bude kometa při návratu do vnější Sluneční soustavy slábnout, než se asi za 8000 let zase vrátí.

Astrofyzici: Prohlédněte si 950+ zdrojových souborů astrofyzikální knihovny zdrojových kódů

Štítky: Comet lovejoy, Q2, Ion tail


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »