Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. leden 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. leden 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Přibližování k Ceresu

Uznání: NASA, JPL-Caltech, UCLA, MPS/DLR/IDA/PS

Je to největší asteroid v pásu asteroidů, jaká tajemství asi skrývá? Organizace NASA vyslala k průzkumu a zmapování tohoto záhadného, 1000 kilometrů velkého Ceresu kosmickou sondu Dawn, aby pomohla s jejich odhalením. Ceres obíhá mezi Marsem a Jupiterem a je oficiálně označován jako trpasličí planeta, ale nikdy nebyl podrobně snímkován. Na videu z 20 políček, které bylo pořízeno minulý týden, je zde vidět, že jak se sonda Dawn přibližuje, tak její snímky začínají soupeřit se zatím nejlepšími kdy pořízenými snímky Ceresu z Hubblova kosmického dalekohledu. Na videu je vidět dost povrchových útvarů, aby se dala rozpoznat devítihodinová rotační perioda. Sonda Dawn svého cíle Ceresu dosáhne začátkem března, předtím srovná rychlosti a pokusí se vstoupit na orbitu tohoto zatím neprobádaného světa, aby mohla pořizovat snímky a zaznamenávat údaje, které pomohou lidstvu lépe porozumět nejenom podstatě a historii Ceresu, ale také rané historii celé naší Sluneční soustavy.

Štítky: Ceres, Dawn, Asteroid


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »