Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. leden 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. leden 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Přibližování k Ceresu

Uznání: NASA, JPL-Caltech, UCLA, MPS/DLR/IDA/PS

Je to největší asteroid v pásu asteroidů, jaká tajemství asi skrývá? Organizace NASA vyslala k průzkumu a zmapování tohoto záhadného, 1000 kilometrů velkého Ceresu kosmickou sondu Dawn, aby pomohla s jejich odhalením. Ceres obíhá mezi Marsem a Jupiterem a je oficiálně označován jako trpasličí planeta, ale nikdy nebyl podrobně snímkován. Na videu z 20 políček, které bylo pořízeno minulý týden, je zde vidět, že jak se sonda Dawn přibližuje, tak její snímky začínají soupeřit se zatím nejlepšími kdy pořízenými snímky Ceresu z Hubblova kosmického dalekohledu. Na videu je vidět dost povrchových útvarů, aby se dala rozpoznat devítihodinová rotační perioda. Sonda Dawn svého cíle Ceresu dosáhne začátkem března, předtím srovná rychlosti a pokusí se vstoupit na orbitu tohoto zatím neprobádaného světa, aby mohla pořizovat snímky a zaznamenávat údaje, které pomohou lidstvu lépe porozumět nejenom podstatě a historii Ceresu, ale také rané historii celé naší Sluneční soustavy.

Štítky: Ceres, Dawn, Asteroid


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »