Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. leden 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. leden 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Orion infračerveně z WISE

Uznání: WISE, IRSA, NASA; Processing & Copyright : Francesco Antonucci

Velká mlhovina v Orionu je složité místo. Je vidět i pouhým okem, jeví se jako malý nejasný obláček v souhvězdí Orion. Ovšem tento obraz v nepravých barvách je mozaika ze 4 políček v různých pásmech infračerveného světla z družicové observatoře WISE a Mlhovinu Orion ukazuje jako rušné místo nedávno vzniklých hvězd, horkého plynu a tmavého prachu. Mlhovině Orion (M42) dodávají většinu energie hvězdy z hvězdokupy Trapéz, která je vidět ve středu širokoúhlého obrazu nahoře. Oranžová záře kolem jasných hvězd je jejich vlastní hvězdné světlo odrážené složitými prachovými filamenty, které prostupují většinu této oblasti. Současný komplex mračen Mlhoviny Orion, do kterého patří i mlhovina Koňská hlava, se v příštích asi 100 000 letech pomalu rozplyne.

Nyní k mání: Nástěnné kalendáře APOD 2015

Štítky: Mlhovina Orion, Wise, Infračervený


39. vesmírný týden 2020

39. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 9. do 27. 9. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer jsou nízko nad jihem Jupiter a Saturn, po půlnoci je velmi vysoko nad jihovýchodem Mars a nad ránem je vidět jasná Venuše. Na ranní obloze je vidět slabý kužel zvířetníkového světla. Nastává rovnodennost, začíná astronomický podzim. Aktivita Slunce je nízká. Zaznamenán byl jeden úspěšný čínský start, dva americké potkal odklad. Před 90 lety se narodil americký astronaut John Young, který letěl v lodích Gemini a Apollo a stihl i první lety raketoplánu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Expedícia Perzeidy 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2020 získal snímek „Expedícia Perzeidy 2020“, jehož autorem je Robert Barsa   Slzy svatého Vavřince. Pravděpodobně jste toto pojmenování někdy slyšeli. Kdo byl svatý Vavřinec a proč o něm píšeme v tomto textu? Každý rok, okolo

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc a planety

Měsíc a planety

Další informace »