Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. leden 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. leden 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Galaktické jádro infračerveně

Uznání: Hubble: NASA, ESA, & D. Q. Wang (U. Mass, Amherst); Spitzer: NASA, JPL, & S. Stolovy (SSC/Caltech)

Co se děje ve středu naší Mléčné dráhy? Družicové kosmické dalekohledy Hubble a Spitzer spojily své úsilí do přehlídky této oblasti v infračerveném světle do zatím bezprecedentních podrobností, aby pomohly odpovědět na tuto otázku. Infračervené světlo je zvláště užitečné při výzkumu centra Mléčné dráhy, protože viditelné světlo prach zastiňuje mnohem více. Obraz nahoře obsahuje přes 2000 snímků z pořízených v roce 2008 kamerou NICMOS z Hubblova kosmického dalekohledu. Snímek zabírá oblast 300 x 115 světelných let s tak vysokým rozlišením, že lze rozeznat struktury pouze 20 krát větší, než je velikost Sluneční soustavy. Vidět jsou i mračna zářícího plynu a tmavého prachu a též tři velké hvězdokupy. Plazma vlevo nahoře podél Obloukovité hvězdokupy může vedena magnetickým polem, zatímco energetické hvězdné větry ukrajují z pilířů ve hvězdokupě Paterčata vlevo dole. Vpravo dole je vidět hmotná centrální hvězdokupa kolem zdroje Sagittarius A*. Doposud není známo, proč se zdá, že některé centrální, jasné, hmotné hvězdy s těmito hvězdokupami nesouvisí.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus nebo na Twitteru.

Štítky: Galaktický střed, Infračervený, Prach


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc Moře nepokoje

Newton 150/750 mm okular 6,5 mm iPhone 13

Další informace »