Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. leden 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. leden 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Galaktické jádro infračerveně

Uznání: Hubble: NASA, ESA, & D. Q. Wang (U. Mass, Amherst); Spitzer: NASA, JPL, & S. Stolovy (SSC/Caltech)

Co se děje ve středu naší Mléčné dráhy? Družicové kosmické dalekohledy Hubble a Spitzer spojily své úsilí do přehlídky této oblasti v infračerveném světle do zatím bezprecedentních podrobností, aby pomohly odpovědět na tuto otázku. Infračervené světlo je zvláště užitečné při výzkumu centra Mléčné dráhy, protože viditelné světlo prach zastiňuje mnohem více. Obraz nahoře obsahuje přes 2000 snímků z pořízených v roce 2008 kamerou NICMOS z Hubblova kosmického dalekohledu. Snímek zabírá oblast 300 x 115 světelných let s tak vysokým rozlišením, že lze rozeznat struktury pouze 20 krát větší, než je velikost Sluneční soustavy. Vidět jsou i mračna zářícího plynu a tmavého prachu a též tři velké hvězdokupy. Plazma vlevo nahoře podél Obloukovité hvězdokupy může vedena magnetickým polem, zatímco energetické hvězdné větry ukrajují z pilířů ve hvězdokupě Paterčata vlevo dole. Vpravo dole je vidět hmotná centrální hvězdokupa kolem zdroje Sagittarius A*. Doposud není známo, proč se zdá, že některé centrální, jasné, hmotné hvězdy s těmito hvězdokupami nesouvisí.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus nebo na Twitteru.

Štítky: Galaktický střed, Infračervený, Prach


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2020 M5 (ATLAS)

Snímek komety C/2020 M5 (ATLAS). Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Kometa se na obloze pohybovala souhvězdím Malé medvědice. Vzdálenost od Země 3.192 au, od Slunce 3.077 au. Rychlost pohybu po obloze 1.34 arcsec/min, jasnost podle efemeridy 16.4 mag.

Další informace »