Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. leden 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. leden 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Galaktické jádro infračerveně

Uznání: Hubble: NASA, ESA, & D. Q. Wang (U. Mass, Amherst); Spitzer: NASA, JPL, & S. Stolovy (SSC/Caltech)

Co se děje ve středu naší Mléčné dráhy? Družicové kosmické dalekohledy Hubble a Spitzer spojily své úsilí do přehlídky této oblasti v infračerveném světle do zatím bezprecedentních podrobností, aby pomohly odpovědět na tuto otázku. Infračervené světlo je zvláště užitečné při výzkumu centra Mléčné dráhy, protože viditelné světlo prach zastiňuje mnohem více. Obraz nahoře obsahuje přes 2000 snímků z pořízených v roce 2008 kamerou NICMOS z Hubblova kosmického dalekohledu. Snímek zabírá oblast 300 x 115 světelných let s tak vysokým rozlišením, že lze rozeznat struktury pouze 20 krát větší, než je velikost Sluneční soustavy. Vidět jsou i mračna zářícího plynu a tmavého prachu a též tři velké hvězdokupy. Plazma vlevo nahoře podél Obloukovité hvězdokupy může vedena magnetickým polem, zatímco energetické hvězdné větry ukrajují z pilířů ve hvězdokupě Paterčata vlevo dole. Vpravo dole je vidět hmotná centrální hvězdokupa kolem zdroje Sagittarius A*. Doposud není známo, proč se zdá, že některé centrální, jasné, hmotné hvězdy s těmito hvězdokupami nesouvisí.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus nebo na Twitteru.

Štítky: Galaktický střed, Infračervený, Prach


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »