Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. leden 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. leden 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ohon komety Lovejoy

Uznání a copyright: Rogelio Bernal Andreo (Deep Sky Colors)

Kometa Lovejoy se nyní pohybuje na severní obloze planety Země a její zelená koma a namodralý iontový ohon se 13. ledna se prostíraly tímto polem hvězd v souhvězdí Býka (Taurus). Vložený obrázek vlevo nahoře ukazuje pro srovnání úplněk s úhlovým průměrem 1/2 stupně. Takže koma komety Lovejoy se jeví jen o něco málo menší (ovšem mnohem slabší), než je úplněk na obloze a její ohon je vidět přes více než 4 stupně přes celý snímek. To při odhadované vzdálenosti komety 75 miliónů kilometrů od Země odpovídá délce 5 miliónů kilometrů. Řídký, strukturovaný iontový ohon rozfukovaný slunečním větrem proudí směrem od Slunce a jak se tato kometa Lovejoy blíží k periheliu, k nejtěsnějšímu přiblížení ke Slunci 30. ledna, tak roste. Zatímco fluorescence plynu z dvouatomového uhlíku (C2) ve slunečním světle vytváří zelenou barvu komy, tak slabší modravý iontový ohon zase zbarvuje emise ionizovaného oxidu uhelnatého (CO+).

Štítky: Comet lovejoy, C/2014 q2, Coma, Ohon


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Další informace »