Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. leden 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. leden 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ohon komety Lovejoy

Uznání a copyright: Rogelio Bernal Andreo (Deep Sky Colors)

Kometa Lovejoy se nyní pohybuje na severní obloze planety Země a její zelená koma a namodralý iontový ohon se 13. ledna se prostíraly tímto polem hvězd v souhvězdí Býka (Taurus). Vložený obrázek vlevo nahoře ukazuje pro srovnání úplněk s úhlovým průměrem 1/2 stupně. Takže koma komety Lovejoy se jeví jen o něco málo menší (ovšem mnohem slabší), než je úplněk na obloze a její ohon je vidět přes více než 4 stupně přes celý snímek. To při odhadované vzdálenosti komety 75 miliónů kilometrů od Země odpovídá délce 5 miliónů kilometrů. Řídký, strukturovaný iontový ohon rozfukovaný slunečním větrem proudí směrem od Slunce a jak se tato kometa Lovejoy blíží k periheliu, k nejtěsnějšímu přiblížení ke Slunci 30. ledna, tak roste. Zatímco fluorescence plynu z dvouatomového uhlíku (C2) ve slunečním světle vytváří zelenou barvu komy, tak slabší modravý iontový ohon zase zbarvuje emise ionizovaného oxidu uhelnatého (CO+).

Štítky: Comet lovejoy, C/2014 q2, Coma, Ohon


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »