Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. leden 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. leden 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Přistání Huygens na Titanu

Uznání: ESA / NASA / JPL / University of Arizona

Před deseti lety, 14. ledna 2005, dosedla na povrch největšího měsíce planety Saturn Titanu sonda Huygens Evropské kosmické agentury, kterou tam dopravila sonda k Saturnu Cassini. Tyto panely zobrazují snímky rybím okem během pomalého sestupu na padáku hustou atmosférou Titanu. Snímky pořídil sestupový zobrazovač, spektrální radiometr od výšky 6 kilometrů (vlevo nahoře) až k 0,2 kilometru (vpravo dole) nad povrchem měsíce, který se překvapivě podobá Zemi s tmavými kanály, záplavovými rovinami a jasnými hřebeny. Ovšem při teplotách blízko -180°C jsou kapalinami, které tečou na povrchu Titanu spíše uhlovodíky metan a etan, než voda. Po nejvzdálenějším přistání kosmické sondy od Země Huygens vysílal data více než hodinu. Údaje ze sondy Huygens a desetiletí průzkumu sondou Cassini ukázaly Titan jako vzrušující svět, který hostí komplexní chemii organických sloučenin, dynamickou krajinu, jezera, moře a možná i podpovrchový oceán kapalné vody.
Oprava: Na chybnou teplotu na Titanu upozornili J.Štok a Jiří Voříšek

Štítky: Huygens, Titan, Cassini, Přistávací modul


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Perseidy 13.8.2022

Sloučené 3 snímky Fotoaparát Canon 700D Objektiv Canon 28 mm Rušil svit Měsíce a občasná oblačnost

Další informace »