Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. září 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. září 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

W5: Pilíře hvězdného tvoření

Uznání: Lori Allen, Xavier Koenig (Harvard-Smithsonian CfA) et al., JPL-Caltech, NASA

Jak vznikají hvězdy? Studium hvězdotvorné oblasti W5 pomocí Spitzerova kosmického dalekohledu dává jasné náznaky po zaznamenání skutečnosti, že hmotné hvězdy poblíž středu prázdných dutin jsou starší než hvězdy u okrajů. Pravděpodobnou příčinou je, že starší hvězdy ve středech vyvolávají vznikání mladších hvězd u okrajů. Vyvolaný vznik hvězd nastává, když horký ven tekoucí plyn stlačuje chladnější plyn do dostatečně hustých uzlíků, aby se mohly začít gravitačně smršťovat do hvězd. Nádherné pilíře pozůstalé po pomalém odpařování z horkého ven proudícího plynu dávají další vizuální vodítko. Na vědecky obarveném infračerveném snímku nahoře červená barva znamená zahřátý prach, zatímco bílá a zelená znamenají zvlášť hustá mračna plynu. Oblast W5 je též známá jako IC 1848 a spolu s IC 1805 tvoří komplexní oblast tvoření hvězd populárně zvanou jako mlhoviny Srdce a Duše. Snímek nahoře zvýrazňuje část W5 o rozměru asi 2000 světelných let, která je bohatá na pilíře zrození hvězd. W5 leží ve vzdálenosti asi 6500 světelných let v souhvězdí Kasiopeji (Cassiopeia).

Štítky: W5, Pillars, Star creation


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc z Malína

Měsíc ve stáří 9,4 dne

Další informace »