Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. leden 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. leden 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Start a Lovejoy

Uznání a copyright: Lynn Hilborn

Na hvězdnaté noční scéně z 20. ledna je zachycen vzlet rakety Atlas V s družicí amerického námořnictva i přes vrstvu mraků. Z národního parku pobřeží Canaveral je vidět, že stopa rakety ze startovacího komplexu 41 letecké základny na mysu Canaveral prochází kolem nejjasnější hvězdy Sirius. Nad alfa hvězdou Velkého psa (Canis Major) pózuje lovec Orion, dobře známý pozorovatelům v severní zimě. Nad Orionem je hvězdokupa Hyjády ve tvaru V, hlava Býka a dále, stále ještě v Býku lze snadno spatřit kompaktní hvězdokupu Plejády. U vrcholu snímku lze samozřejmě nalézt zelenou komu a dlouhý ohon miláčka lednových nocí, kometu Lovejoy.

Štítky: Raketa atlas, Launch, Comet lovejoy, C/2014 q2, Orion, Taurus, Plejády


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac a Jupiter

Tenučký kosáčik Mesiaca a Jupiter

Další informace »