Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. leden 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. leden 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Start a Lovejoy

Uznání a copyright: Lynn Hilborn

Na hvězdnaté noční scéně z 20. ledna je zachycen vzlet rakety Atlas V s družicí amerického námořnictva i přes vrstvu mraků. Z národního parku pobřeží Canaveral je vidět, že stopa rakety ze startovacího komplexu 41 letecké základny na mysu Canaveral prochází kolem nejjasnější hvězdy Sirius. Nad alfa hvězdou Velkého psa (Canis Major) pózuje lovec Orion, dobře známý pozorovatelům v severní zimě. Nad Orionem je hvězdokupa Hyjády ve tvaru V, hlava Býka a dále, stále ještě v Býku lze snadno spatřit kompaktní hvězdokupu Plejády. U vrcholu snímku lze samozřejmě nalézt zelenou komu a dlouhý ohon miláčka lednových nocí, kometu Lovejoy.

Štítky: Raketa atlas, Launch, Comet lovejoy, C/2014 q2, Orion, Taurus, Plejády


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57

Na snímku se nachází mlhovina M57 a kousek v pravo od ní i přilehlá galaxie IC 1296 která ovšem není moc patrná.

Další informace »