Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. leden 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. leden 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pohled zevnitř

Uznání: NASA, Expedition 42

Někdo je raději u okna a tato jsou ta nejlepší na palubě Mezinárodní kosmické stanice. Snímek byl pořízen 4. ledna z vnitřku modulu Cupola se sedmi okny, kde je také vidět pracoviště pro ovládání ramene Canadarm2. Robotické rameno je vidět venku za oknem vpravo, používá se pro zachycení nákladních lodí a pomáhá při kosmických vycházkách astronautů. Modul Cupola je připojen k modulu Tranquility na portu k Zemi, který míří do nadiru a umožňuje sledovat stále se měnící panorama naší dobré planety. Jasný okraj Země ve středu pohledu nahoře je vidět z 90 minut dlouhé orbity 400 kilometrů vysoko.

Štítky: ISS, Cupola, Kosmická stanice, Nadir


33. vesmírný týden 2026

33. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 8. do 16. 8. 2026. Měsíc bude v novu a nastane výrazné částečné zatmění Slunce, v části Evropy jako úplné. Venuše je vidět lépe přes den a večer je velmi nízko nad západním obzorem. Po půlnoci je už vidět Saturn a Neptun, ráno uvidíme Merkur, Mars a Uran. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid. Zjasnila kometa 220P/McNaught a je dostupná i malým triedrem. Dopad Falconu 9 na Měsíc nevyvolal nijak zásadní oblak hmoty. Před 60 lety začal mapovat Měsíc Lunar Orbiter 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Srpková mlhovina a Mýdlová bublina

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2026 obdržel snímek Václava Kubeše „Srpková mlhovina a Mýdlová bublina“ „Srpková mlhovina a Mýdlová bublina“ je nejen název snímku, ale především označení objektů, s jejichž portrétem zvítězil Václav Kubeš v soutěži Česká astrofotografie měsíce. Tento

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Částečné zatmění slunce z Prahy-Podolí Gastronomia i Trulli, 12. srpna 2026

Částečné zatmění slunce z Prahy-Podolí, 12. srpna 2026 Snímek částečného zatmění slunce pořízený z Prahy-Podolí Gastronomia i Trulli. Fotografie dokumentuje pokročilou fázi zatmění se srpkovitým tvarem sluneční korony. V pozadí silueta pražské krajiny s dominantami Smíchova na obzoru. Měsíc postupně zakrývá sluneční disk během západu, čímž vytváří výrazný kontrast s oranžovým zbarvením oblohy v závěru dne. Technické údaje: Přístroj: Leica SL2S Clona: f/2.8 Místo: Praha-Podolí, Gastronomia i Trulli Datum: 12. srpna 2026 Typ jevu: Částečné zatmění slunce

Další informace »