Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. leden 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. leden 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pohled zevnitř

Uznání: NASA, Expedition 42

Někdo je raději u okna a tato jsou ta nejlepší na palubě Mezinárodní kosmické stanice. Snímek byl pořízen 4. ledna z vnitřku modulu Cupola se sedmi okny, kde je také vidět pracoviště pro ovládání ramene Canadarm2. Robotické rameno je vidět venku za oknem vpravo, používá se pro zachycení nákladních lodí a pomáhá při kosmických vycházkách astronautů. Modul Cupola je připojen k modulu Tranquility na portu k Zemi, který míří do nadiru a umožňuje sledovat stále se měnící panorama naší dobré planety. Jasný okraj Země ve středu pohledu nahoře je vidět z 90 minut dlouhé orbity 400 kilometrů vysoko.

Štítky: ISS, Cupola, Kosmická stanice, Nadir


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara na Slovensku 17.8.2022

Polárna žiara na Slovensku 17.8.2022

Další informace »