Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. leden 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. leden 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pohled zevnitř

Uznání: NASA, Expedition 42

Někdo je raději u okna a tato jsou ta nejlepší na palubě Mezinárodní kosmické stanice. Snímek byl pořízen 4. ledna z vnitřku modulu Cupola se sedmi okny, kde je také vidět pracoviště pro ovládání ramene Canadarm2. Robotické rameno je vidět venku za oknem vpravo, používá se pro zachycení nákladních lodí a pomáhá při kosmických vycházkách astronautů. Modul Cupola je připojen k modulu Tranquility na portu k Zemi, který míří do nadiru a umožňuje sledovat stále se měnící panorama naší dobré planety. Jasný okraj Země ve středu pohledu nahoře je vidět z 90 minut dlouhé orbity 400 kilometrů vysoko.

Štítky: ISS, Cupola, Kosmická stanice, Nadir


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Variace na zastínění úplňku Měsíce

Průchod zastínění měsíčního úplňku postupně komínem, střešními ventilátory a mraky

Další informace »