Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. leden 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. leden 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pohled zevnitř

Uznání: NASA, Expedition 42

Někdo je raději u okna a tato jsou ta nejlepší na palubě Mezinárodní kosmické stanice. Snímek byl pořízen 4. ledna z vnitřku modulu Cupola se sedmi okny, kde je také vidět pracoviště pro ovládání ramene Canadarm2. Robotické rameno je vidět venku za oknem vpravo, používá se pro zachycení nákladních lodí a pomáhá při kosmických vycházkách astronautů. Modul Cupola je připojen k modulu Tranquility na portu k Zemi, který míří do nadiru a umožňuje sledovat stále se měnící panorama naší dobré planety. Jasný okraj Země ve středu pohledu nahoře je vidět z 90 minut dlouhé orbity 400 kilometrů vysoko.

Štítky: ISS, Cupola, Kosmická stanice, Nadir


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

Další informace »