Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. leden 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. leden 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Světlo z galaxie Cygnus A

Uznání: X-ray: NASA/CXC/SAO; Optical: NASA/STScI; Radio: NSF/NRAO/AUI/VLA

Při letošním Mezinárodním roku světla můžeme oslavit astronomii tímto podrobným snímkem, který ukazuje aktivní galaxii Cygnus A ve světle celého elektromagnetického spektra. Z obrázku, na němž jsou i rentgenová data z observatoře Chandra (modře) je vidět, že Cygnus A je nesmírným zdrojem vysokoenergetických rentgenových paprsků. Přesto je ale slavnější díky nízkoenergetickému konci spektra. Cygnus A je jedním z nejjasnější zdrojů na obloze viditelným pro rádiové teleskopy a ve vzdálenosti 600 miliónů světelných let je jednou z nejbližších silných rádiových galaxií. Rádiová emise (červeně) sahá na každou stranu podél stejné osy téměř 300 000 světelných let a je způsobována výtrysky relativistických částic, které vyvěrají z centrální superhmotné černé díry. Horké skvrny nejspíš vyznačují konce výtrysků, které dopadají do chladnějšího a hustšího materiálu v okolí. Žlutě obarvená data na optických vlnových délkách z Hubbla a v okolím poli z přehlídky DSS (Digital Sky Survey) završují tento pozoruhodný pohled ve více vlnových délkách.

Štítky: Cygnus a, Aktivní galaxie, Multiwavelength


50. vesmírný týden 2019

50. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 9. 12. do 15. 12. 2019. Měsíc bude v úplňku. Podvečerní obloha patří Venuši a Saturnu, ve středu budou v konjunkci. Ráno je vidět Merkur a Mars. 14. 12. Nastává maximum meteorického roje Geminid. Na ISS byl zadokován Dragon (CRS-19) a připojit se má také Progress MS-13. Čína stihla dva starty menší rakety ze stejného kosmodromu během šesti hodin. Před 35 lety začala mise sond Vega 1 a 2, které kromě Venuše zkoumaly Halleyovu kometu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc

Měsíc

Další informace »