Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. leden 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. leden 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Spletené sluneční eruptivní protuberance

Video Credit: SOHO Consortium, EIT, ESA, NASA

Do "spárů" tohoto zdánlivého slunečního monstra by se snadno vešlo i deset Zemí. To monstrum je ve skutečnosti obrovská eruptivní protuberance a na tomto půlhodinovém zrychleném videu je vidět, jak se vzdaluje od našeho Slunce. Tato velká protuberance je ovšem významná nikoliv jen svojí velikostí, ale také svým tvarem. Tvar spletené osmičky ukazuje, že se přes vznikající sluneční částice proplétají složité siločáry magnetického pole. K vysvětlení výbuchů na povrchu by mohla přispět diferenciální rotace plynu uvnitř povrchu Slunce. Sekvenci pěti políček pořídila počátkem roku 2000 družice Slunce SOHO. Ačkoliv jsou velké protuberance a energetické koronální výtrysky hmoty CME (Coronal Mass Ejection) poměrně vzácné, tak nyní v okolí slunečního maxima tedy v období, kdy vrcholí sluneční aktivita a aktivita slunečních skvrn jedenáctiletého slunečního cyklu, nastávají častěji.
Oprava: Na chybu v odkazu na hlavní aniomovaný obrázek upozornil Jozef Škvarenina.

Štítky: Slunce, SOHO, Eruptivní protuberance


3. vesmírný týden 2025

3. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2025. Měsíc bude v úplňku vysoko na obloze. Večerní oblohu zdobí jasná Venuše, Jupiter a už také Mars v opozici se Sluncem. Nastane také konjunkce Saturnu s Venuší. Aktivita Slunce se snížila. Uvidíme jasnou kometu C/2023 G3 (ATLAS)? Kosmonautikou hýbou testovací lety velké rakety New Glenn, která zkouší první let a přistání prvního stupně a sedmý testovací let Super Heavy Starship, kde se očekává opětovné přistání obou stupňů této superrakety a vypouštění maket družic. Před 20 lety úspěšně dosedlo pouzdro Huygens na povrch Saturnova měsíce Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

SAR1

Na tomto snímku je v přicházející oblačnosti vidět i PZ

Další informace »