Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. leden 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. leden 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Spletené sluneční eruptivní protuberance

Video Credit: SOHO Consortium, EIT, ESA, NASA

Do "spárů" tohoto zdánlivého slunečního monstra by se snadno vešlo i deset Zemí. To monstrum je ve skutečnosti obrovská eruptivní protuberance a na tomto půlhodinovém zrychleném videu je vidět, jak se vzdaluje od našeho Slunce. Tato velká protuberance je ovšem významná nikoliv jen svojí velikostí, ale také svým tvarem. Tvar spletené osmičky ukazuje, že se přes vznikající sluneční částice proplétají složité siločáry magnetického pole. K vysvětlení výbuchů na povrchu by mohla přispět diferenciální rotace plynu uvnitř povrchu Slunce. Sekvenci pěti políček pořídila počátkem roku 2000 družice Slunce SOHO. Ačkoliv jsou velké protuberance a energetické koronální výtrysky hmoty CME (Coronal Mass Ejection) poměrně vzácné, tak nyní v okolí slunečního maxima tedy v období, kdy vrcholí sluneční aktivita a aktivita slunečních skvrn jedenáctiletého slunečního cyklu, nastávají častěji.
Oprava: Na chybu v odkazu na hlavní aniomovaný obrázek upozornil Jozef Škvarenina.

Štítky: Slunce, SOHO, Eruptivní protuberance


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »