Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. leden 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. leden 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Spletené sluneční eruptivní protuberance

Video Credit: SOHO Consortium, EIT, ESA, NASA

Do "spárů" tohoto zdánlivého slunečního monstra by se snadno vešlo i deset Zemí. To monstrum je ve skutečnosti obrovská eruptivní protuberance a na tomto půlhodinovém zrychleném videu je vidět, jak se vzdaluje od našeho Slunce. Tato velká protuberance je ovšem významná nikoliv jen svojí velikostí, ale také svým tvarem. Tvar spletené osmičky ukazuje, že se přes vznikající sluneční částice proplétají složité siločáry magnetického pole. K vysvětlení výbuchů na povrchu by mohla přispět diferenciální rotace plynu uvnitř povrchu Slunce. Sekvenci pěti políček pořídila počátkem roku 2000 družice Slunce SOHO. Ačkoliv jsou velké protuberance a energetické koronální výtrysky hmoty CME (Coronal Mass Ejection) poměrně vzácné, tak nyní v okolí slunečního maxima tedy v období, kdy vrcholí sluneční aktivita a aktivita slunečních skvrn jedenáctiletého slunečního cyklu, nastávají častěji.
Oprava: Na chybu v odkazu na hlavní aniomovaný obrázek upozornil Jozef Škvarenina.

Štítky: Slunce, SOHO, Eruptivní protuberance


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

Další informace »