Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. leden 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. leden 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Spletené sluneční eruptivní protuberance

Video Credit: SOHO Consortium, EIT, ESA, NASA

Do "spárů" tohoto zdánlivého slunečního monstra by se snadno vešlo i deset Zemí. To monstrum je ve skutečnosti obrovská eruptivní protuberance a na tomto půlhodinovém zrychleném videu je vidět, jak se vzdaluje od našeho Slunce. Tato velká protuberance je ovšem významná nikoliv jen svojí velikostí, ale také svým tvarem. Tvar spletené osmičky ukazuje, že se přes vznikající sluneční částice proplétají složité siločáry magnetického pole. K vysvětlení výbuchů na povrchu by mohla přispět diferenciální rotace plynu uvnitř povrchu Slunce. Sekvenci pěti políček pořídila počátkem roku 2000 družice Slunce SOHO. Ačkoliv jsou velké protuberance a energetické koronální výtrysky hmoty CME (Coronal Mass Ejection) poměrně vzácné, tak nyní v okolí slunečního maxima tedy v období, kdy vrcholí sluneční aktivita a aktivita slunečních skvrn jedenáctiletého slunečního cyklu, nastávají častěji.
Oprava: Na chybu v odkazu na hlavní aniomovaný obrázek upozornil Jozef Škvarenina.

Štítky: Slunce, SOHO, Eruptivní protuberance


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »