Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. leden 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. leden 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mléčná dráha nad skalní formací Sedm siláků

Uznání a copyright: Sergei Makurin

Možná jste slyšeli o Sedmi sestrách na obloze (Plejády), ale slyšeli jste Sedmi silácích na zemi? Trochu západně od pohoří Uralu se nacházejí neobvyklé skalní formace Manpupuner a jsou jedním ze sedmi divů Ruska. Jak tyto 40 metrů vysoké pilíře vznikly není dosud známo. Vytrvalý fotograf snímku, který vidíte, musel bojovat s drsným terénem a s nepříznivým počasím, aby mohl zachytit tyto hrubé skalní věže za zimní noci a v únoru loňského roku konečně uspěl. Využil kameru se zpožděním, takže fotograf samotný je vidět v popředí poblíž jednoho zasněženého pilíře. Vysoko nahoře dolů září milióny hvězd a šikmo doleva nahoru probíhá pás naší Mléčné dráhy.

Štítky: Rusko, Mléčná dráha, Rocks


16. vesmírný týden 2025

16. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 4. do 20. 4. 2025. Měsíc po úplňku mění fázi k poslední čtvrti. Venuše je vidět nízko na ranní obloze. Ještě před jejím východem můžeme zkusit kometu C/2025 F2 (SWAN). Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars. Aktivita Slunce je na středně vysoké úrovni. K ISS dorazila další tříčlenná dlouhodobá posádka v kosmické lodi Sojuz MS-27. očekáváme start rakety Vulcan s 27 družicemi sítě Kuiper. Před 130 lety se narodil významný český optik Vilém Gajdušek, nositel Nušlovy ceny České astronomické společnosti.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

polární záře

fotograficky zachytitelná v Krkonoších přes velkou oblačnost

Další informace »