Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. leden 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. leden 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Magnetické pole naší Galaxie z Plancka

Uznání a copyright: ESA/Planck; Acknowledgement: M.-A. Miville-Deschęnes, CNRSIAS, U. Paris-XI

Jak vypadá magnetické pole naší Galaxie? Už dlouho bylo známo, že naši Mléčnou dráhu prostupuje slabé magnetické pole, protože je vidět, jak uspořádává malá prachová zrnka, která rozptylují světlo pozadí. Ovšem teprve nedávno družice Země Planck vytvořila mapu tohoto pole s vysokým rozlišením. 30 stupňů široká, barevně kódovaná mapa mezi jiným potvrzuje, že mezihvězdný magnetismus Galaxie je silnější v centrálním disku. Tento magnetismus vzniká rotací nabitého plynu kolem galaktického centra a předpokládá se, ýe při pohledu shora by magnetické pole Mléčné dráhy vypadalo jako spirála, která se rozvíjí ze středu. Co způsobuje mnohé podrobnosti na této podobných mapách z Plancka a jak magnetismus obecně ovlivnil vývoj naší Galaxie, zůstane nejspíš v nadcházejících letech předmětem výzkumu.

Štítky: Galaxie, Magnetické pole, Planck


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Náměsíční čáp

Fotoaparát Canon 700D Teleobjektiv Canon 28-135 mm ISO 100 expozice 1/125 sec

Další informace »