Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. leden 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. leden 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometa Lovejoy na zimním nebi

Uznání a BY-NC-2 License: Juan Carlos Casado (TWAN, Earth and Stars)

Které z těchto ikon noční oblohy dokážete najít na této nádherné hloubkové expozici severní zimní oblohy? K světlům na nebi patří hvězdy v pásu Orionu, mlhovina v Orionu, hvězdokupa Plejády, jasné hvězdy Betelgeuse a Rigel, mlhovina Kalifornie, Barnardova smyčka, kometa Lovejoy a planeta Mars. Hvězdy v pásu Orionu jsou téměř vertikální ve středové linii mezi obzorem a středem snímku, přičemž nejnižší hvězdu pásu překrývá červeně zářící mlhovina Plamen. Vlevo od pásu je červený oblouk Barnardovy smyčky následovaný jasnou oranžovou hvězdou Betelgeuse, zatímco vpravo od pásu je barevná mlhovina v Orionu následovaná jasnou modrou hvězdou Rigel. Ta modrá kupa jasných hvězd jsou Plejády, a vlevo od nich je mlhovina Kalifornie. Ta jasná oranžová tečka uprostřed snímku je Aldebaran, zatímco zelený útvar s dlouhým ohonem vpravo od něho je kometa C/2014 Q2 (Lovejoy). Snímek, na který se díváte byl pořízen asi před dvěma týdny u vesnice Palau ve Španělsku.
Oprava: Na chybu v popisu hvězd upozornil Marek Biely.

Štítky: Comet lovejoy, Plejády, Orion, Mouse over


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac a Jupiter

Tenučký kosáčik Mesiaca a Jupiter

Další informace »