Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. listopad 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. listopad 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

List s jinovatkou a Orion

Uznání na copyright: Masahiro Miyasaka

Někdy můžete z noční oblohy udělat umění. Nahoře je v Japonsku tento měsíc vyfotografovaná malebná noční obloha za stejně malebným listem s jinovatkou. Krystalky ledu na listu se třpytí podobně jako hvězdy, které září v pozadí. Pozadí oblohy na této 48 sekundové širokoúhlé expozici je ovšem docela zajímavé a zároveň dobře známé. Zcela vlevo je vidět prolétající meteor, i když je obtížné ho najít. Vpravo dole od meteoru je vidět delší a jasnější čára letadla. Vlevo je jasná psí hvězda Sirius, nejjasnější hvězda severní oblohy. Vpravo od Síria je vidět souhvězdí Orion, včetně řady tří hvězd pásu pod červeným obrem Betelgeuse. Ta jasná skvrnka vpravo otevřená hvězdokupa Plejády. Souhvězdí Orion lze podobně uvidět na většině severní polokoule v několika následujích měsících, ovšem list s jinovatkou si musíte najít vlastní.

Štítky: Orion, Sirius, Landscape


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Další informace »