Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. leden 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. leden 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Noc v Poker Flat

Uznání: NASA / Jamie Adkins

26. ledna zamířily do noci čtyři suborbitální sondážní rakety NASA z výzkumné základny Aljašské univerzity Poker Flat Research Range. Tento časový kompozitní snímek sleduje všechny čtyři starty malých, vícestupňových raket k průzkumu fascinující zimní oblohy vyplněné polární září. V průběhu těchto expozic hvězdy zanechaly své stopy kolem severního nebeského pólu vysoko na obloze z místa asi 50 kilometrů severně od Fairbanks na Aljašce. Stopy zanechaly také zelené laserové pulzy lidaru. Úspěšně vyneseným užitečným nákladem byly dva experimenty M-TeX (Mesosphere-Lower Thermosphere Turbulence Experiments) a dva MIST (Mesospheric Inversion-layer Stratified Turbulence), které ve velkých výškách vytvořily stopy par, aby mohly být sledovány ze země.

Štítky: Launch, Poker flat, Sounding rocket, Polární záře, Stopy hvězd


49. vesmírný týden 2019

49. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 2. 12. do 8. 12. 2019. Měsíc bude v první čtvrti. Podvečerní obloha patří Venuši a Saturnu, Jupiter rychle mizí. Ráno je vidět Merkur a Mars. Na ISS má proběhnout další výstup k AMS-02 a měly by k ní startovat dvě zásobovací lodi. Před 380 lety byl pozorován první přechod Venuše přes sluneční kotouč.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc

Měsíc

Další informace »