Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. únor 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. únor 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Portrét Sluneční soustavy

Uznání: Voyager Project, NASA

Na jiného Valentýna, před 25 lety, se kosmická sonda Voyager 1 ze vzdálenosti 4 miliardy mil od Slunce naposledy ohlédla zpátky a vůbec poprvé pořídila rodinný portrét Sluneční soustavy. Celý portrét tvoří mozaiku 60 snímků pořízených z místa 32 stupňů nad rovinou ekliptiky. Z této vyhlídky políčka z širokoúhlé kamery Voyageru zabírají vnitřní Sluneční soustavu vlevo až k planetě zcela na okraji Sluneční soustavy, k plynovému obru Neptunu vpravo. Písmena označují polohy Venuše, Země, Jupiteru, Saturnu, Uranu a Neptunu, zatímco Slunce je ta jasná skvrna ve středu kruhu snímků. Vložené snímky pro každou z planet pocházejí z úzkoúhlé kamery Voyageru. Na portrétu není vidět Merkur, který byl příliš blízko Slunce, než aby se dal detekovat a Mars, který se naneštěstí schovává ve slunečním světle rozptylovaném optickou soustavou kamery. V té době bylo malé a slabé Pluto blíže ke Slunci než Neptun, ale jeho poloha na záběrech není.

Štítky: Sluneční soustava, Voyager, Valentine


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

ISS nad západním obzorem

Další informace »