Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. únor 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. únor 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Portrét Sluneční soustavy

Uznání: Voyager Project, NASA

Na jiného Valentýna, před 25 lety, se kosmická sonda Voyager 1 ze vzdálenosti 4 miliardy mil od Slunce naposledy ohlédla zpátky a vůbec poprvé pořídila rodinný portrét Sluneční soustavy. Celý portrét tvoří mozaiku 60 snímků pořízených z místa 32 stupňů nad rovinou ekliptiky. Z této vyhlídky políčka z širokoúhlé kamery Voyageru zabírají vnitřní Sluneční soustavu vlevo až k planetě zcela na okraji Sluneční soustavy, k plynovému obru Neptunu vpravo. Písmena označují polohy Venuše, Země, Jupiteru, Saturnu, Uranu a Neptunu, zatímco Slunce je ta jasná skvrna ve středu kruhu snímků. Vložené snímky pro každou z planet pocházejí z úzkoúhlé kamery Voyageru. Na portrétu není vidět Merkur, který byl příliš blízko Slunce, než aby se dal detekovat a Mars, který se naneštěstí schovává ve slunečním světle rozptylovaném optickou soustavou kamery. V té době bylo malé a slabé Pluto blíže ke Slunci než Neptun, ale jeho poloha na záběrech není.

Štítky: Sluneční soustava, Voyager, Valentine


15. vesmírný týden 2020

15. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 4. do 12. 4. 2020. Měsíc bude v superúplňku. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Na cestu k ISS se má vydat tříčlenná posádka v lodi Sojuz MS-16. Před 50 lety odstartovalo Apollo 13 na svoji misi s nakonec šťastným koncem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2020 obdržel snímek „C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu“, jehož autorem je Pavel Váňa   Již dlouho tu nebyla hezká jasná kometa. Že by C/2019 Y4 ATLAS překvapila? Zatím tomu vývoj její jasnosti  napovídá. Ale nechme se překvapit.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuša, Plejády a Starlinks.

Canon 350D+50/2.2, 4s expozície v 2s intervaloch. ISO 800. Zložené v programe DeepSkyStacker a snaha o úuprave v GIMP2.

Další informace »