Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. únor 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. únor 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Polární záře na ledu

Uznání a copyright: Stéphane Vetter (Nuits sacrées)

Toto není koule se sněžením, ale pohled rybím okem na led a oblohu, který byl pořízen 1. února z pláže Jökulsárlón v jihovýchodním Islandu. Kusy ledu z ledovců na černém písku pláže se lesknou ve světle Měsíce téměř v úplňku obklopeném zářícím halo. Lunární 22° halo samotné vzniká za pomoci ledových krystalků ve vysokých řídkých mracích, které lámou měsíční světlo. Na skoro nadpřirozené scéně i přes jasné měsíční světlo tančí záclony polárních září. Jejich aktivita byla počátkem února vyvolána neúnavnou magnetosférou Země a energetickými větry z koronální díry u jižního pólu Slunce. Vlevo, už za ledovým měsíčním halo, je vidět jasný Jupiter, také blízko opozice.

Štítky: Polární záře, Lunar halo, Jupiter, Iceland


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »