Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. únor 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. únor 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Polární záře na ledu

Uznání a copyright: Stéphane Vetter (Nuits sacrées)

Toto není koule se sněžením, ale pohled rybím okem na led a oblohu, který byl pořízen 1. února z pláže Jökulsárlón v jihovýchodním Islandu. Kusy ledu z ledovců na černém písku pláže se lesknou ve světle Měsíce téměř v úplňku obklopeném zářícím halo. Lunární 22° halo samotné vzniká za pomoci ledových krystalků ve vysokých řídkých mracích, které lámou měsíční světlo. Na skoro nadpřirozené scéně i přes jasné měsíční světlo tančí záclony polárních září. Jejich aktivita byla počátkem února vyvolána neúnavnou magnetosférou Země a energetickými větry z koronální díry u jižního pólu Slunce. Vlevo, už za ledovým měsíčním halo, je vidět jasný Jupiter, také blízko opozice.

Štítky: Polární záře, Lunar halo, Jupiter, Iceland


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek komety C/2019 N1 (ATLAS).

Kometa C/2019 N1 (ATLAS). Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo.

Další informace »