Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. únor 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. únor 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Polární záře na ledu

Uznání a copyright: Stéphane Vetter (Nuits sacrées)

Toto není koule se sněžením, ale pohled rybím okem na led a oblohu, který byl pořízen 1. února z pláže Jökulsárlón v jihovýchodním Islandu. Kusy ledu z ledovců na černém písku pláže se lesknou ve světle Měsíce téměř v úplňku obklopeném zářícím halo. Lunární 22° halo samotné vzniká za pomoci ledových krystalků ve vysokých řídkých mracích, které lámou měsíční světlo. Na skoro nadpřirozené scéně i přes jasné měsíční světlo tančí záclony polárních září. Jejich aktivita byla počátkem února vyvolána neúnavnou magnetosférou Země a energetickými větry z koronální díry u jižního pólu Slunce. Vlevo, už za ledovým měsíčním halo, je vidět jasný Jupiter, také blízko opozice.

Štítky: Polární záře, Lunar halo, Jupiter, Iceland


50. vesmírný týden 2019

50. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 9. 12. do 15. 12. 2019. Měsíc bude v úplňku. Podvečerní obloha patří Venuši a Saturnu, ve středu budou v konjunkci. Ráno je vidět Merkur a Mars. 14. 12. Nastává maximum meteorického roje Geminid. Na ISS byl zadokován Dragon (CRS-19) a připojit se má také Progress MS-13. Čína stihla dva starty menší rakety ze stejného kosmodromu během šesti hodin. Před 35 lety začala mise sond Vega 1 a 2, které kromě Venuše zkoumaly Halleyovu kometu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

LDN1235, VdB149,150 Dark Shark

Titul Česká astrofotografie měsíce za listopad 2019 obdržel snímek „LDN1235, VdB149,150 Dark Shark“, jehož autorem je Jan Veleba   Našimi oceány i moři se prohánějí tajemní dravci, krásní žraloci. Jej jich mnoho druhů, někteří dokonce mohou být nebezpeční i neopatrným plavcům. Ten

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc

Měsíc

Další informace »