Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. únor 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. únor 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Polární záře na ledu

Uznání a copyright: Stéphane Vetter (Nuits sacrées)

Toto není koule se sněžením, ale pohled rybím okem na led a oblohu, který byl pořízen 1. února z pláže Jökulsárlón v jihovýchodním Islandu. Kusy ledu z ledovců na černém písku pláže se lesknou ve světle Měsíce téměř v úplňku obklopeném zářícím halo. Lunární 22° halo samotné vzniká za pomoci ledových krystalků ve vysokých řídkých mracích, které lámou měsíční světlo. Na skoro nadpřirozené scéně i přes jasné měsíční světlo tančí záclony polárních září. Jejich aktivita byla počátkem února vyvolána neúnavnou magnetosférou Země a energetickými větry z koronální díry u jižního pólu Slunce. Vlevo, už za ledovým měsíčním halo, je vidět jasný Jupiter, také blízko opozice.

Štítky: Polární záře, Lunar halo, Jupiter, Iceland


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »