Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. únor 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. únor 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Polární záře na ledu

Uznání a copyright: Stéphane Vetter (Nuits sacrées)

Toto není koule se sněžením, ale pohled rybím okem na led a oblohu, který byl pořízen 1. února z pláže Jökulsárlón v jihovýchodním Islandu. Kusy ledu z ledovců na černém písku pláže se lesknou ve světle Měsíce téměř v úplňku obklopeném zářícím halo. Lunární 22° halo samotné vzniká za pomoci ledových krystalků ve vysokých řídkých mracích, které lámou měsíční světlo. Na skoro nadpřirozené scéně i přes jasné měsíční světlo tančí záclony polárních září. Jejich aktivita byla počátkem února vyvolána neúnavnou magnetosférou Země a energetickými větry z koronální díry u jižního pólu Slunce. Vlevo, už za ledovým měsíčním halo, je vidět jasný Jupiter, také blízko opozice.

Štítky: Polární záře, Lunar halo, Jupiter, Iceland


26. vesmírný týden 2019

26. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 24. 6. do 30. 6. 2019. Měsíc bude v poslední čtvrti. Od soumraku můžeme pozorovat Jupiter směřující nad jižní obzor a Saturn na jihovýchodě, ráno se objevuje Uran. Aktivita Slunce je velmi nízká. Mezosférická noční svítící oblaka nad Evropou doslova explodovala během první letní noci. Kromě úspěšného letu rakety Ariane 5 jsme zaznamenali i odklad startu rakety Proton na červenec. Falcon Heavy má za sebou statický zážeh a měl by odstartovat v úterý nad ránem. Týden bude bohatý i na starty dalších raket. Carolyn Shoemaker(ová) se dožívá 90 let a před 45 lety startoval Saljut 3.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Lobster

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2019 obdržel snímek „Humří mlhovina“, jehož autorem je Pavol Kollarik Humří maso je považováno za pochoutku. Rozlousknout mohutná klepeta tohoto mořského korýše speciálními kleštičkami chodí gastronomičtí gurmáni do restaurací, objednat si ho můžeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 68P/Klemola

Snímek komety 68P/Klemola. Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Nacházela se v souhvězdí Hadonoše.

Další informace »