Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. únor 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. únor 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Výzkum Tykadel

Image Data: Subaru, NAOJ, NASA/ESA/Hubble, R.W. Olsen - Processing: Federico Pelliccia and Rolf Wahl Olsen

Asi 60 miliónů světelných let daleko v jižním souhvězdí Havrana (Corvus), jsou ve srážce dvě velké galaxie. Hvězdy v obou galaxiích, které jsou katalogizovány jako NGC 4038 a NGC 4039, se v průběhu stovky miliónů let trvajícího těžkého kataklyzmatu, srážejí velice zřídka. Ovšem jejich velké mraky molekulárního plynu a prachu se srážejí často a vyvolávají epizody překotného tvoření hvězd u středu tohoto kosmického vraku. Tento krásný kompozitní pohled zabírá asi 500 tisíc světelných let a ukazuje novou hvězdokupu a hmotu vyvrženou daleko ze scény náhodnými silami gravitačních slapů. Pozoruhodný kolaborativní obraz je mozaikou vytvořenou z údajů malých a velkých pozemských dalekohledů, aby vynikly velké, ale slabé slapové proudy a obsahuje také jasná jádra zobrazená do extrémních podrobností Hubblovým kosmickým dalekohledem. Sugestivní vzhled rozsáhlých obloukovitých struktur dává páru těchto galaxií pochopitelně i jméno - Tykadla.
Oprava: Na opomenutí v jednotkách velikosti záběru upozornil Miroslav Bena.

Štítky: Ngc4038, Ngc4039, Galaxy collision, Molekulární mračno


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Krabí mlhovina

Newton 200/1000 + ZWO kamera ASI 178 MC

Další informace »