Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. únor 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. únor 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Dvě hodiny před Neptunem

Uznání: Voyager 2, NASA

Dvě hodiny před nejtěsnějším přiblížením k Neptunu v roce 1989 pořídila kosmická sonda Voyager 2 tento snímek. Jasně jsou poprvé vidět světle zbarvené dlouhé mraky typu cirrus, které plují vysoko v Neptunově atmosféře. Stíny těchto mračen lze vidět dokonce i na nižší vrstvě mraků. Většina Neptunovy atmosféry je tvořena vodíkem a héliem, které nejsou vidět. Neptunova modrá barva tudíž pochází z menšího množství atmosférického metanu, který přednostně absorbuje červené světlo. Na Neptunu jsou nejrychlejší větry v celé Sluneční soustavě, v poryvech dosahují rychlosti 2000 kilometrů za hodinu. Spekuluje se, že v podmínkách vysokých hustot pod oblačnou pokrývkou Uranu a Neptunu by mohly vznikat diamanty. Dvacet šest let poté má kosmická sonda NASA nazvaná New Horizons poprvé proletět v tomto červenci kolem Pluta.

Téměř v hyperprostoru: Generátor náhodných APODů

Štítky: Neptun, Voyager, Mračna


39. vesmírný týden 2023

39. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 9. do 1. 10. 2023. Měsíc bude v úplňku. Večer je nejlépe pozorovatelný Saturn, který později doplňuje také jasný Jupiter. Ráno je kromě nepřehlédnutelné Venuše vidět také poměrně jasný Merkur. Aktivita Slunce je středně vysoká. Sonda OSIRIS-Rex doručila pouzdro se vzorky z planetky Bennu. Falcon 9 společnosti SpaceX zaznamenal 200. opakované použití a tři starty z jedné rampy v rozmezí 8 dnů. Československý kosmonaut Vladimír Remek se dožívá 75 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Zbytky supernovy v Plachtách

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel     Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel. 9 000

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Merkur

Další informace »