Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. únor 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. únor 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Dvě hodiny před Neptunem

Uznání: Voyager 2, NASA

Dvě hodiny před nejtěsnějším přiblížením k Neptunu v roce 1989 pořídila kosmická sonda Voyager 2 tento snímek. Jasně jsou poprvé vidět světle zbarvené dlouhé mraky typu cirrus, které plují vysoko v Neptunově atmosféře. Stíny těchto mračen lze vidět dokonce i na nižší vrstvě mraků. Většina Neptunovy atmosféry je tvořena vodíkem a héliem, které nejsou vidět. Neptunova modrá barva tudíž pochází z menšího množství atmosférického metanu, který přednostně absorbuje červené světlo. Na Neptunu jsou nejrychlejší větry v celé Sluneční soustavě, v poryvech dosahují rychlosti 2000 kilometrů za hodinu. Spekuluje se, že v podmínkách vysokých hustot pod oblačnou pokrývkou Uranu a Neptunu by mohly vznikat diamanty. Dvacet šest let poté má kosmická sonda NASA nazvaná New Horizons poprvé proletět v tomto červenci kolem Pluta.

Téměř v hyperprostoru: Generátor náhodných APODů

Štítky: Neptun, Voyager, Mračna


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

galaxie M87

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »