Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. únor 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. únor 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M106: Spirální galaxie s podivným středem

Uznání: NASA, ESO , NAOJ, Giovanni Paglioli; Assembling and processing: R. Colombari and R. Gendler

Co se děje ve středu spirální galaxie M106? Vzhledu vířícího disku hvězd a plynu M106 dominují modrá spirální ramena a červené prachové pásy poblíž jádra, jak je patrné na snímku. Jádro M106, kde byla objevena dvojice výtrysků o délce galaxie, jasně září na rádiových vlnách a rentgenových paprscích. Neobvykle jasná záře činí M106 jedním z nejbližších případů Seyfertovy třídy galaxií, kde se předpokládá, že velké množství zářícího plynu padá do centrální hmotné černé díry. M106 se též označuje jako NGC 4258, je poměrně blízko 23,5 miliónů světelných let, má rozpětí asi 60 tisíc světelných let a lze ji spatřit i malým dalekohledem v souhvězdí Honicích psů (Canes Venatici).

Astrofyzici: Prohlédnětě si 1000+ souborů v astrofyzikální knihovně zdrojových kódů

Štítky: M106, Spirální galaxie, Seyfert


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »