Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. únor 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. únor 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Květ fibril na Slunci

Uznání a copyright: Big Bear Solar Obs., NJIT, Alan Friedman (Averted Imagination)

Kdy Slunce vypadá jako květina? Jak je zde ve specifické barvě červeného světla emitovaného vodíkem vidět, tak některé oblasti sluneční chromosféry mohou připomínat růže. Tento barevně převrácený snímek byl pořízen v říjnu 2014 a zobrazuje aktivní sluneční oblast 2177. Úzké okvětní lístky jsou ve skutečnosti magneticky udržované trubice žhavé plazmy zvané fibrily, z nichž některé jsou delší, než je průměr Země. V centrální oblasti jsou hodně vidět konce těchto fibril, zatímco v okolních oblastech jsou typické oblouky fibril. Při pohledu přes sluneční okraj se těmto obrovským plazmatickým trubicím říká spikule a pokud se vyskytují v pasivních oblastech, tak se užívá termín kropenaté skvrny (mottles). Oblast slunečních skvrn 2177 přežila ještě několik dalších dní, než komplexní a bouřlivé magnetické pole zase proniklo přes sluneční povrch.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus nebo na Twitteru.

Štítky: Fibrils, Slunce, Chromosphere


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »