Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. únor 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. únor 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Květ fibril na Slunci

Uznání a copyright: Big Bear Solar Obs., NJIT, Alan Friedman (Averted Imagination)

Kdy Slunce vypadá jako květina? Jak je zde ve specifické barvě červeného světla emitovaného vodíkem vidět, tak některé oblasti sluneční chromosféry mohou připomínat růže. Tento barevně převrácený snímek byl pořízen v říjnu 2014 a zobrazuje aktivní sluneční oblast 2177. Úzké okvětní lístky jsou ve skutečnosti magneticky udržované trubice žhavé plazmy zvané fibrily, z nichž některé jsou delší, než je průměr Země. V centrální oblasti jsou hodně vidět konce těchto fibril, zatímco v okolních oblastech jsou typické oblouky fibril. Při pohledu přes sluneční okraj se těmto obrovským plazmatickým trubicím říká spikule a pokud se vyskytují v pasivních oblastech, tak se užívá termín kropenaté skvrny (mottles). Oblast slunečních skvrn 2177 přežila ještě několik dalších dní, než komplexní a bouřlivé magnetické pole zase proniklo přes sluneční povrch.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus nebo na Twitteru.

Štítky: Fibrils, Slunce, Chromosphere


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »