Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. únor 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. únor 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

45 dní na Slunci

Uznání a copyright: Csaba Kovács

Od 11. ledna do 25. února 2013 stála na poli nedaleko Budapešti v Maďarsku dírková kamora a pořídila tento solarograf. Když přitom 45 dní Slunce vycházelo a zapadalo, tak tam nehybně stál starý dvojplošník Antonov An-2. Nepřetržitá expozice komory začala asi 20 dní po zimním slunovratu na severní polokouli, takže Slunce za sebou každý den zanechalo stále vyšší obloukovité stopy na obloze. Během těchto dní se Slunce zachytilo na černobílý fotosenzitivní papír zasunutý do jednoduchého plastického filmového kontejneru. Dlouhá expozice na papíru vytvořila viditelný barevný obraz, který pak byl digitálně naskenován. Zamračené dny na solarografických stopách Slunce pochopitelně zanechaly mezery.

Štítky: Slunce, Solargraph, Pinhole, Antonov, Dvojplošník


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »