Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. únor 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. únor 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

45 dní na Slunci

Uznání a copyright: Csaba Kovács

Od 11. ledna do 25. února 2013 stála na poli nedaleko Budapešti v Maďarsku dírková kamora a pořídila tento solarograf. Když přitom 45 dní Slunce vycházelo a zapadalo, tak tam nehybně stál starý dvojplošník Antonov An-2. Nepřetržitá expozice komory začala asi 20 dní po zimním slunovratu na severní polokouli, takže Slunce za sebou každý den zanechalo stále vyšší obloukovité stopy na obloze. Během těchto dní se Slunce zachytilo na černobílý fotosenzitivní papír zasunutý do jednoduchého plastického filmového kontejneru. Dlouhá expozice na papíru vytvořila viditelný barevný obraz, který pak byl digitálně naskenován. Zamračené dny na solarografických stopách Slunce pochopitelně zanechaly mezery.

Štítky: Slunce, Solargraph, Pinhole, Antonov, Dvojplošník


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »