Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. únor 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. únor 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Temná řeka k Antaresu

Uznání a copyright: Jason Jennings

Mlhovinu Dýmka a barvitou oblast u jasné hvězdy Antares spojuje tmavé mračno zvané Temná řeka, která z obrázku odtéká vlevo nahoře. Zakalený vzhled Temné řeky způsobuje prach, který zakrývá světlo hvězd v pozadí, ačkoliv temná mlhovina obsahuje většinou vodík a molekulární plyn. Prachem obklopený Antares je červený nadobr, který vytváří neobvykle jasnou žlutou reflekční mlhovinu. Jasná modrá dvojhvězda Rho Ophiuchi nad ním je ponořená do typičtější modravé reflekční mlhoviny, i když se po oblasti vyskytují i červené emisní mlhoviny. Vpravo nahoře od Antaresu je vidět kulová hvězdokupa M4, i když se nachází daleko za těmito barevnými mraky ve vzdálenosti asi 7000 světelných let. Temná řeka samotná je daleko jen asi 500 světelných let. Barevný obrázek je mozaikou teleskopických snímků, které na obloze v souhvězdí Štíra pokrývají téměř 10 stupňů (20 úplňků).

Sledujete APOD na: Facebooku, Google Plus nebo na Twitteru.

Štítky: Dark River, Antares, Prach


49. vesmírný týden 2023

49. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 12. do 10. 12. 2023. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září nad jihovýchodem jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala výraznější polární záře, viditelné bohužel převážně z Ameriky nebo Nového Zélandu. Kometa 12P opět prošla zjasněním, najdeme ji u Vegy. Pokračuje kanonáda startů Falconu 9. K ISS se vydala nákladní loď Progress MS-25. Před 50 lety snímal poprvé Jupiter zblízka Pioneer 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ

Východ slunce

Další informace »