Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. únor 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. únor 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Temná řeka k Antaresu

Uznání a copyright: Jason Jennings

Mlhovinu Dýmka a barvitou oblast u jasné hvězdy Antares spojuje tmavé mračno zvané Temná řeka, která z obrázku odtéká vlevo nahoře. Zakalený vzhled Temné řeky způsobuje prach, který zakrývá světlo hvězd v pozadí, ačkoliv temná mlhovina obsahuje většinou vodík a molekulární plyn. Prachem obklopený Antares je červený nadobr, který vytváří neobvykle jasnou žlutou reflekční mlhovinu. Jasná modrá dvojhvězda Rho Ophiuchi nad ním je ponořená do typičtější modravé reflekční mlhoviny, i když se po oblasti vyskytují i červené emisní mlhoviny. Vpravo nahoře od Antaresu je vidět kulová hvězdokupa M4, i když se nachází daleko za těmito barevnými mraky ve vzdálenosti asi 7000 světelných let. Temná řeka samotná je daleko jen asi 500 světelných let. Barevný obrázek je mozaikou teleskopických snímků, které na obloze v souhvězdí Štíra pokrývají téměř 10 stupňů (20 úplňků).

Sledujete APOD na: Facebooku, Google Plus nebo na Twitteru.

Štítky: Dark River, Antares, Prach


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce 20. ledna 2020

Canon EOS 60D, SIGMA APO DG 70-300mm, 300 mm Špatné pozorovací podmínky, velká oblačnost, fotografováno mezi mraky

Další informace »