Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. únor 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. únor 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Temná řeka k Antaresu

Uznání a copyright: Jason Jennings

Mlhovinu Dýmka a barvitou oblast u jasné hvězdy Antares spojuje tmavé mračno zvané Temná řeka, která z obrázku odtéká vlevo nahoře. Zakalený vzhled Temné řeky způsobuje prach, který zakrývá světlo hvězd v pozadí, ačkoliv temná mlhovina obsahuje většinou vodík a molekulární plyn. Prachem obklopený Antares je červený nadobr, který vytváří neobvykle jasnou žlutou reflekční mlhovinu. Jasná modrá dvojhvězda Rho Ophiuchi nad ním je ponořená do typičtější modravé reflekční mlhoviny, i když se po oblasti vyskytují i červené emisní mlhoviny. Vpravo nahoře od Antaresu je vidět kulová hvězdokupa M4, i když se nachází daleko za těmito barevnými mraky ve vzdálenosti asi 7000 světelných let. Temná řeka samotná je daleko jen asi 500 světelných let. Barevný obrázek je mozaikou teleskopických snímků, které na obloze v souhvězdí Štíra pokrývají téměř 10 stupňů (20 úplňků).

Sledujete APOD na: Facebooku, Google Plus nebo na Twitteru.

Štítky: Dark River, Antares, Prach


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční halo nad Průhonicemi

E-M10MarkII, 1/4000 s f/13 12 mm při dopíjení krabičky chutného acidofilního mléka jsem zvrátil hlavu kolmo k nebesům a za odměnu ajtakrajta - Sluneční halo jak brno. Honem k té zajímavé moderní lampě na náměstí a cvak, než to zmizí... To velké halo jsem objevil až doma, takže je tam aspoň ten kousek. Mírně upravená sytost barev, stažený jas, trochu kontrastu je to identické pozorování jevu, který nafotil Petr Mazanec o vous vedle Na Chodově.

Další informace »