Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. únor 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. únor 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mléčná dráha nad arizonskými muchomůrkami

Uznání a copyright: David Lane & R. Gendler (3 insets)

Co je starší - skály, které vidíte na zemi, nebo světlo na obloze? Obvykle jsou skály starší, neboť jejich původní sedimenty byly uloženy dávno před tím, než světlo opustilo hvězdy nebo mlhoviny, které vidíte na obloze. Ovšem pokud se podíváte přes dalekohled na nějakou vzdálenou galaxii, která je dále než galaxie v Andromedě nebo spirální galaxie NGC 7331 (vložený obrázek), tak potom vidíte světlo ještě starší. Zde je vidět, jak centrální disk naší Galaxie Mléčné dráhy tvoří oblouk nad skalními formacemi muchomůrek v severní Arizoně v USA. Neobvyklé skalní muchomůrky mají čepičky z poměrně tvrdšího pískovce, který podléhá větrné erozi pomaleji, než pískovec pod ním. Ty zelené pásy jsou světélkování vzduchu, což je světlo emitované vybuzeným vzduchem v zemské atmosféře. Vpravo dole je časosběrná kamera nachystaná zachytit otáčení oblohy za malebnou scénou v popředí.

Štítky: Světélkování vzduchu, Mléčná dráha, Muchomůrky, Mouse over


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »