Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. únor 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. únor 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mléčná dráha nad arizonskými muchomůrkami

Uznání a copyright: David Lane & R. Gendler (3 insets)

Co je starší - skály, které vidíte na zemi, nebo světlo na obloze? Obvykle jsou skály starší, neboť jejich původní sedimenty byly uloženy dávno před tím, než světlo opustilo hvězdy nebo mlhoviny, které vidíte na obloze. Ovšem pokud se podíváte přes dalekohled na nějakou vzdálenou galaxii, která je dále než galaxie v Andromedě nebo spirální galaxie NGC 7331 (vložený obrázek), tak potom vidíte světlo ještě starší. Zde je vidět, jak centrální disk naší Galaxie Mléčné dráhy tvoří oblouk nad skalními formacemi muchomůrek v severní Arizoně v USA. Neobvyklé skalní muchomůrky mají čepičky z poměrně tvrdšího pískovce, který podléhá větrné erozi pomaleji, než pískovec pod ním. Ty zelené pásy jsou světélkování vzduchu, což je světlo emitované vybuzeným vzduchem v zemské atmosféře. Vpravo dole je časosběrná kamera nachystaná zachytit otáčení oblohy za malebnou scénou v popředí.

Štítky: Světélkování vzduchu, Mléčná dráha, Muchomůrky, Mouse over


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

Další informace »