Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. únor 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. únor 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mléčná dráha nad arizonskými muchomůrkami

Uznání a copyright: David Lane & R. Gendler (3 insets)

Co je starší - skály, které vidíte na zemi, nebo světlo na obloze? Obvykle jsou skály starší, neboť jejich původní sedimenty byly uloženy dávno před tím, než světlo opustilo hvězdy nebo mlhoviny, které vidíte na obloze. Ovšem pokud se podíváte přes dalekohled na nějakou vzdálenou galaxii, která je dále než galaxie v Andromedě nebo spirální galaxie NGC 7331 (vložený obrázek), tak potom vidíte světlo ještě starší. Zde je vidět, jak centrální disk naší Galaxie Mléčné dráhy tvoří oblouk nad skalními formacemi muchomůrek v severní Arizoně v USA. Neobvyklé skalní muchomůrky mají čepičky z poměrně tvrdšího pískovce, který podléhá větrné erozi pomaleji, než pískovec pod ním. Ty zelené pásy jsou světélkování vzduchu, což je světlo emitované vybuzeným vzduchem v zemské atmosféře. Vpravo dole je časosběrná kamera nachystaná zachytit otáčení oblohy za malebnou scénou v popředí.

Štítky: Světélkování vzduchu, Mléčná dráha, Muchomůrky, Mouse over


17. vesmírný týden 2025

17. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 4. do 27. 4. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a poté se na ranní obloze potká s Venuší a Saturnem. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars. Aktivita Slunce je na středně vysoké úrovni a nastala jedna silnější polární záře. Přistál Sojuz MS-26 s třemi členy dlouhodobé expedice z ISS. Očekáváme průlet sondy Lucy kolem planetky Donaldjohanson. Před 35 lety byl na oběžnou dráhu vynesen Hubbleův vesmírný dalekohled.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zanikající kometa C/2025 F2 (SWAN)

Zanikající kometa C/2025 F2 (SWAN). Měřítko 7.7"/px. Nízko nad severovýchodním obzorem, svítání.

Další informace »