Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. únor 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. únor 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mléčná dráha nad arizonskými muchomůrkami

Uznání a copyright: David Lane & R. Gendler (3 insets)

Co je starší - skály, které vidíte na zemi, nebo světlo na obloze? Obvykle jsou skály starší, neboť jejich původní sedimenty byly uloženy dávno před tím, než světlo opustilo hvězdy nebo mlhoviny, které vidíte na obloze. Ovšem pokud se podíváte přes dalekohled na nějakou vzdálenou galaxii, která je dále než galaxie v Andromedě nebo spirální galaxie NGC 7331 (vložený obrázek), tak potom vidíte světlo ještě starší. Zde je vidět, jak centrální disk naší Galaxie Mléčné dráhy tvoří oblouk nad skalními formacemi muchomůrek v severní Arizoně v USA. Neobvyklé skalní muchomůrky mají čepičky z poměrně tvrdšího pískovce, který podléhá větrné erozi pomaleji, než pískovec pod ním. Ty zelené pásy jsou světélkování vzduchu, což je světlo emitované vybuzeným vzduchem v zemské atmosféře. Vpravo dole je časosběrná kamera nachystaná zachytit otáčení oblohy za malebnou scénou v popředí.

Štítky: Světélkování vzduchu, Mléčná dráha, Muchomůrky, Mouse over


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

ISS nad západním obzorem

Další informace »