Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. únor 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. únor 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Neobvyklé chocholy nad Marsem

Uznání a copyright: W. Jaeschke

Jak vznikají neobvyklé chocholy nad Marsem? Nikdo pořádně neví. Jevu si povšimli a potvrdili ho amatérští astronomové po celém světě na snímcích rudé planety v březnu 2012, ovšem podobné možné chocholy byly nalezeny na archivních snímcích zpětně až do roku 1997. Jelikož chocholy dosahují až do 200 kilometrů, tak to se zdá příliš vysoko, než aby to souviselo s větry foukajícími prach na povrchu. Jelikož jeden z chocholů trval 11 dní, tak to se zdá příliš dlouho na souvislost s polární září. Amatérští astronomové budou jistě pokračovat s monitorováním oblastí na terminátoru a na okraji Marsu a pátrat po nových vysokých chocholech a na ověření a studium ohlášených viditelných chocholů pak může být povolána armáda družic Marsu. Časosběrná 35 minutová animace byla pořízena 20. března 2012 objevitelem chocholu, advokátem z Pennsylvánie v USA.

Dotazník: Co si myslíte, že tyto neobvyklé chocholy na Marsu jsou?

Štítky: Chocholy, Mars, Atmosféra, Animated gif


31. vesmírný týden 2026

31. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 7. do 2. 8. 2026. Měsíc bude v úplňku. Večer je velmi nízko na západě Venuše. Ráno je vidět Saturn a slabý Neptun, nad severovýchodem také Mars a Uran. Aktivita Slunce je zvýšená a objevila se nečekaně zajímavá aktivní oblast. Super Heavy Starship po předchozím přerušení startu IFT-13 a výměně motorů dostala novou šanci, kterou však zprvu překazilo počasí.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Obálky kolem kataklysmatické hvězdy Z Cam, první SR/ČR kolektivní astrofotografie

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2026 obdržel snímek Karla Kolomazníka s kolektivem „Obálky kolem kataklyzmatické hvězdy Z Cam“ Vítězná fotografie červnového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce je v rámci dosavadní soutěže poněkud netradiční. I když jsme již měli snímky s více

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »