Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. květen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. květen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Cyklon na Marsu

Uznání: J. Bell (Cornell), S. Lee (Univ. Colorado), M. Wolff (SSI), et al., NASA

Koncem minulého měsíce astronomové, kteří pozorují Mars spatřili obrovitou cyklonu - bouři zuřící blízko severního pólu rudé planety. Jejich objevné snímky pořízené kosmickým teleskopem Hubble Space Telescope 27.dubna jsou vidět vlevo zatímco vpravo vložené záběry ukazují detailní pohled na bouři a okolí. Severní polární čepička, scvrklá jak odpovídá polovině marťanského léta, je vidět nahoře objevného snímku. Polární čepička je jasně menší než bouře zrovna pod ní a další bouře vlevo. Podobně jako "spirální bouře" zaznamenané na Marsu před více jak 20 léty sondami Viking, tato bouře byla charakterizována systémem vířících jasných mračen vodního ledu místo typických marsovkých prašných bouří. S rozměrem asi 1000 mil napříč a bezoblačným centrálním okem kolem 200 mil je co do velikosti srovnatelná s cyklonami, které bývají vidět na planetě Zemi v polárních oblastech. Bouře byla snímkována ještě jednou o několik hodin později, ale nebyla vidět a možná měla dobu trvání jen několik málo dnů.

Štítky: Severní pól, Cyklón, Mars


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »