Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. únor 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. únor 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Růžicová mlhovina ve vodíku a kyslíku

Uznání a copyright: Arno Rottal

Růžicová mlhovina není jenom kosmické mračno plynu a prachu, které vyvolává představu květin, ale je také nejslavnější. Okvětní lístky této růže na okraji velkého molekulárního mračna v Jednorožci asi 500 světelných let daleko jsou ve skutečnosti porodnice hvězd, které do krásných symetrických tvarů opracovaly větry radiace z centrální hvězdokupy žhavých mladých hvězd. Hvězdy z energetické kupy katalogizované jako NGC 2244, jsou staré pouze několik miliónů let, zatímco centrální dutina Růžicové mlhoviny, katalogizovaná jako NGC 2237, má průměr asi 50 světelných let. Mlhovinu lze spatřit na vlastní oči i malým dalekohledem v souhvězdí Jednorožce (Monoceros).

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus nebo na Twitteru

Štítky: Růžicová mlhovina, NGC 2244, Porodnice hvězd


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2020 M5 (ATLAS)

Snímek komety C/2020 M5 (ATLAS). Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Kometa se na obloze pohybovala souhvězdím Malé medvědice. Vzdálenost od Země 3.192 au, od Slunce 3.077 au. Rychlost pohybu po obloze 1.34 arcsec/min, jasnost podle efemeridy 16.4 mag.

Další informace »