Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. únor 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. únor 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Růžicová mlhovina ve vodíku a kyslíku

Uznání a copyright: Arno Rottal

Růžicová mlhovina není jenom kosmické mračno plynu a prachu, které vyvolává představu květin, ale je také nejslavnější. Okvětní lístky této růže na okraji velkého molekulárního mračna v Jednorožci asi 500 světelných let daleko jsou ve skutečnosti porodnice hvězd, které do krásných symetrických tvarů opracovaly větry radiace z centrální hvězdokupy žhavých mladých hvězd. Hvězdy z energetické kupy katalogizované jako NGC 2244, jsou staré pouze několik miliónů let, zatímco centrální dutina Růžicové mlhoviny, katalogizovaná jako NGC 2237, má průměr asi 50 světelných let. Mlhovinu lze spatřit na vlastní oči i malým dalekohledem v souhvězdí Jednorožce (Monoceros).

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus nebo na Twitteru

Štítky: Růžicová mlhovina, NGC 2244, Porodnice hvězd


48. vesmírný týden 2023

48. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 11. do 3. 12. 2023. Měsíc bude v úplňku. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala i slabá polární záře. Kometa 12P se na obloze přibližuje k hvězdě Vega v Lyře. Počet startů Falconů směřuje letos k číslu 100. Startovat bude také Sojuz s nákladní lodí Progress MS-25 k ISS. Před 100 lety se narodil čestný člen České astronomické společnosti Vojtěch Letfus.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

SLNKO

SLNKO

Další informace »