Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. únor 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. únor 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Růžicová mlhovina ve vodíku a kyslíku

Uznání a copyright: Arno Rottal

Růžicová mlhovina není jenom kosmické mračno plynu a prachu, které vyvolává představu květin, ale je také nejslavnější. Okvětní lístky této růže na okraji velkého molekulárního mračna v Jednorožci asi 500 světelných let daleko jsou ve skutečnosti porodnice hvězd, které do krásných symetrických tvarů opracovaly větry radiace z centrální hvězdokupy žhavých mladých hvězd. Hvězdy z energetické kupy katalogizované jako NGC 2244, jsou staré pouze několik miliónů let, zatímco centrální dutina Růžicové mlhoviny, katalogizovaná jako NGC 2237, má průměr asi 50 světelných let. Mlhovinu lze spatřit na vlastní oči i malým dalekohledem v souhvězdí Jednorožce (Monoceros).

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus nebo na Twitteru

Štítky: Růžicová mlhovina, NGC 2244, Porodnice hvězd


5. vesmírný týden 2023

5. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 1. do 5. 2. 2023. Měsíc bude v úplňku. Velmi nízko na večerní obloze je výrazná planeta Venuše a o něco výše také jasný Jupiter. Nejvýše najdeme večer Mars, který je kolem 20. hodiny nad jihem. Kometa C/2022 E3 (ZTF) je pěkná při pohledu dalekohledem a na velmi tmavé obloze je slabě vidět pouhým okem. Aktivita Slunce se snížila, skvrn výrazně ubylo. SpaceX má za sebou v lednu již 6 startů a očekáváme ještě sedmý. USA si připomenou výročí 65 let startu první družice Explorer-1, ale také 20 let od tragické havárie raketoplánu Columbia.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tromsø lights

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2022 získal snímek „Tromsø lights“, jehož autorem je Jan Klíma     Kdo by neznal slavnou polární záři. Ať již ze snímků oblohy z dalekého severu či z ještě, alespoň pro nás ještě vzdálenějšího jihu, nebo třeba z divadelní hry

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Jižní kříž nad horou

Fotografie je focena v Chilských Andách v podmínkách s velmi nízkým světelným smogem.

Další informace »