Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. únor 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. únor 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Láska a válka za svitu Měsíce

Uznání a copyright: Kevin Bourque

Na tomto nádherném pohledu na oblohu zachyceném 20. února z Charlestonu v Jižní Karolíně v USA jsou za měsíčního svitu spolu vidět Venuše, pojmenovaná podle římské bohyně lásky a Mars, pojmenovaný podle boha války. Třísekundová expozice digitální kamerou za soumraku také zaznamenala zemský svit, který osvětluje jinak tmavý povrch mladého srpku Měsíce. Měsíc se z tolik očekávané trojité konjunkce už posunul pryč. Venuše ovšem stále na západě září jako Večernice, třetí nejjasnější objekt na pozemské obloze po Slunci a Měsíci samotném. Zhruba na šířku Měsíce je od Venuše vidět mnohem slabší Mars, který se následující večer přiblížil ještě více. Mars se ale poté od brilantní Venuše zase pomalu vzdaluje, i když v západním soumraku zůstává stále viditelný.

Štítky: Měsíc, Mars, Venuše, Konjunkce, Zemský svit


47. vesmírný týden 2019

47. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 18. 11. do 24. 11. 2019. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer za soumraku je vidět Venuše a Jupiter, blížící se do konjunkce, a Saturn. Ráno je vidět Mars a vyhoupne se i Merkur. Ultima Thule, kterou navštívila sonda New Horizons, se nyní oficiálně nazývá Arrkoth. Série zajímavých výstupů z ISS, která právě začala, má za úkol opravit astrofyzikální přístroj AMS-02. Sonda Hayabusa 2 se vrací k Zemi. Historicky už počtvrté letěl a přistál první stupeň rakety Falcon 9. Proběhly dva čínské starty v jednom dni. Před 130 lety se narodil Edwin Hubble. Mise Apollo 12 probíhala před padesáti roky. Před 25 lety startovala sonda COBE zkoumající reliktní záření.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše a Jupiter se blíží do konjunkce

Další informace »