Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. únor 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. únor 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Láska a válka za svitu Měsíce

Uznání a copyright: Kevin Bourque

Na tomto nádherném pohledu na oblohu zachyceném 20. února z Charlestonu v Jižní Karolíně v USA jsou za měsíčního svitu spolu vidět Venuše, pojmenovaná podle římské bohyně lásky a Mars, pojmenovaný podle boha války. Třísekundová expozice digitální kamerou za soumraku také zaznamenala zemský svit, který osvětluje jinak tmavý povrch mladého srpku Měsíce. Měsíc se z tolik očekávané trojité konjunkce už posunul pryč. Venuše ovšem stále na západě září jako Večernice, třetí nejjasnější objekt na pozemské obloze po Slunci a Měsíci samotném. Zhruba na šířku Měsíce je od Venuše vidět mnohem slabší Mars, který se následující večer přiblížil ještě více. Mars se ale poté od brilantní Venuše zase pomalu vzdaluje, i když v západním soumraku zůstává stále viditelný.

Štítky: Měsíc, Mars, Venuše, Konjunkce, Zemský svit


5. vesmírný týden 2026

5. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 1. do 1. 2. 2026. Měsíc dorůstá od první čtvrti k úplňku. V úterý 27. ledna po 22. hodině se začne přibližovat hvězdokupě Plejády a zakryje slabší hvězdy Taygetu a Asterope. Malé planety jsou nyní zdánlivě za Sluncema ukazují se v koronografu SOHO. Velké planety jsou na večerní obloze. Aktivita Slunce je na střední úrovni a největší skvrny na odvrácené polokouli vidí z Marsu vozítko Perseverance. S blížící se misí Artemis II kolem Měsíce plánuje NASA na 2. února test tankování rakety. Ten může být provázen problémy a může být odkládán. Podle toho uvidíme, zda se uskuteční start v prvním plánovaném okně z 6. na 7. února. Ohlížíme se za výročím přistání Luny 9 na Měsíci, objevem komety Hyakutake a především nepříjemnou havárií raketoplánu Challenger.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M27 přes 1.54m Dánský dalekohled, La Silla

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2025 obdržel snímek autorů Kamil Hornoch a Martin Myslivec s názvem M27 – Dumbbell Nebula Kalendář ukazuje datum 14. srpna 1758 a francouzský astronom Charles Messier na observatoři v Hôtel de Cluny v Paříži pátrá po Halleyově kometě. Pátrá však již

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře, Kostomlaty pod Milešovkou 19.1.2026

Další informace »