Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. červen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. červen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Země rotující pod Velmi velkými dalekohledy

Uznání: S. Guisard & J. F. Salgado, ESO, Bulletpeople.com; Music: Arcadia (Licence: Kevin Macleod)

Proč se Země na videu nahoře pohybuje? Většina filmových smyček nočního nebe ukazuje hvězdy a oblohu, jak se pohybují nad stojící Zemí. Zde byla ovšem políčka filmu digitálně pootočena tak, že hvězdy zhruba stojí a pod nimi se pohybuje Země. Toto video ve skutečnosti jasným způsobem ukazuje rotaci Země, takzvaný denní pohyb, jako kdyby se kamera volně vznášela ve vesmíru. Dalekohledy na videu jsou Velmi velké dalekohledy (VLT - Very Large Telescopes) v Chile, což je skupina čtyř největších optických dalekohledů. Znalý pozorovatel si může na zrychleném filmu nahoře také povšimnout umělé laserové hvězdy, zvířetníkového světla, Velkého a Malého Magellanova mračna a rychle se pohybujících družic Země, které odrážejí sluneční světlo. Původní video, ze kterého pocházejí sekvence nahoře, je zde.

Štítky: Dalekohledy, VLT, Diurnal motion, Video


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »