Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. únor 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. únor 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíc, Venuše a Mars nad obrysem města

Uznání a copyright: Jay Ouellet

Tento nádherný, teleobjektivem pořízený obraz vznikl 20. února z pěti odlišných expozic v rychlém pořadí. V jejich kombinaci je vidět široký rozsah jasností za mrazivého večera nad obrysem města Quebec při pohledu na trojitou konjunkci Měsíce, Venuše a Marsu. Mladý Měsíc krátce po západu slunce předvádí vedle brilantní Venuše svůj jasný srpek. Slabší Mars je na snímku nahoře. I když jsou podrobnosti na slunečním světlem osvíceném srpku Měsíce přezářené, tak útvary na tmavé části lunárního disku ve stínu jsou vidět pozoruhodně zřetelně. Lunární noci stále ještě postrádají světla měst a tak je osvětluje pouze zemský svit, což je sluneční světlo odrážené od osvětlené strany Země.

Štítky: Mars, Venuše, Měsíc, Konjunkce, Zemský svit, Quebec


47. vesmírný týden 2019

47. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 18. 11. do 24. 11. 2019. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer za soumraku je vidět Venuše a Jupiter, blížící se do konjunkce, a Saturn. Ráno je vidět Mars a vyhoupne se i Merkur. Ultima Thule, kterou navštívila sonda New Horizons, se nyní oficiálně nazývá Arrkoth. Série zajímavých výstupů z ISS, která právě začala, má za úkol opravit astrofyzikální přístroj AMS-02. Sonda Hayabusa 2 se vrací k Zemi. Historicky už počtvrté letěl a přistál první stupeň rakety Falcon 9. Proběhly dva čínské starty v jednom dni. Před 130 lety se narodil Edwin Hubble. Mise Apollo 12 probíhala před padesáti roky. Před 25 lety startovala sonda COBE zkoumající reliktní záření.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše a Jupiter se blíží do konjunkce

Další informace »