Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. únor 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. únor 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíc, Venuše a Mars nad obrysem města

Uznání a copyright: Jay Ouellet

Tento nádherný, teleobjektivem pořízený obraz vznikl 20. února z pěti odlišných expozic v rychlém pořadí. V jejich kombinaci je vidět široký rozsah jasností za mrazivého večera nad obrysem města Quebec při pohledu na trojitou konjunkci Měsíce, Venuše a Marsu. Mladý Měsíc krátce po západu slunce předvádí vedle brilantní Venuše svůj jasný srpek. Slabší Mars je na snímku nahoře. I když jsou podrobnosti na slunečním světlem osvíceném srpku Měsíce přezářené, tak útvary na tmavé části lunárního disku ve stínu jsou vidět pozoruhodně zřetelně. Lunární noci stále ještě postrádají světla měst a tak je osvětluje pouze zemský svit, což je sluneční světlo odrážené od osvětlené strany Země.

Štítky: Mars, Venuše, Měsíc, Konjunkce, Zemský svit, Quebec


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac v prvej štvrti

Mesiac vo farbe, farby sú zvýraznené nastavením väčšej farebnej sýtosti. Niektoré vyvrelé horniny sú sfarbené do modra

Další informace »