Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. březen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. březen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometární globule CG4

Uznání a copyright: CEDIC Team - Processing: Christoph Kaltseis

Přes střed tohoto hloubkového pohledu do jižního nebe sahá slabá a trochu strašidelná kometární globule CG4. Nachází se asi 1300 světelných let daleko v jižním souhvězdí Lodní zádě (Puppis), její hlava má průměr asi 1,5 světelných let a její ohon je dlouhý 8 světelných let. To znamená, že je daleko větší, než komety ze Sluneční soustavy, kterým se podobá. Toto prachové mračno obsahuje dost materiálu, aby mohlo vzniknout několik Slunci podobných hvězd a uvnitř nejspíše opravdu hvězdy vznikají. Jak vznikl tak charakteristický tvar se stále debatuje, ovšem dlouhý ohon této mlhoviny směřuje od zbytku supernovy v Plachtách poblíž centra Gumovy mlhoviny, zatímco její hlava by mohla reprezentovat původně daleko sféričtějčí mračno. Zboku viděná spirální galaxie ve středu snímku není CG4 nijak ohrožena. Nachází se totiž až ve vzdáleném pozadí více než 100 miliónů světelných let daleko.

Štítky: Cometary globule, CG4, Gumova mlhovina, Star-formation


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »