Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. březen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. březen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zvýrazněné barvy Caloris

Uznání: NASA, Johns Hopkins Univ. APL, Arizona State U., CIW

Rozsáhlá pánev Caloris na Merkuru je jednou z největších impaktních pánví, které vznikly v rané historii Sluneční soustavy dopadem tělesa o velikosti planetky. Tato pánev s mnoha útvary a zlomy na mozaice se zvýrazněnými barvami na základě obrazových dat družice Merkuru, kosmické sondy MESSENGER, měří asi 1500 kilometrů. Nejmladší velká impaktní pánev na Merkuru Caloris byla následně vyplněna lávou, která je na mozaice vidět oranžově. Krátery vytvořené po zaplavení mají materiál vyvržený z povrchu pod lávou. Jsou vidět v kontrastní modré a nejspíš nabízí pohled na původní materiál dna bazénu. Analýza těchto kráterů ukazuje na tloušťku vulkanické lávy na 2,5 až 3,5 kilometru. Oranžové skvrny po obvodu pánve se považují za sopečné otvory.

Štítky: Caloris Basin, Merkur, Messenger, Enhanced color


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »