Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. březen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. březen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zvýrazněné barvy Caloris

Uznání: NASA, Johns Hopkins Univ. APL, Arizona State U., CIW

Rozsáhlá pánev Caloris na Merkuru je jednou z největších impaktních pánví, které vznikly v rané historii Sluneční soustavy dopadem tělesa o velikosti planetky. Tato pánev s mnoha útvary a zlomy na mozaice se zvýrazněnými barvami na základě obrazových dat družice Merkuru, kosmické sondy MESSENGER, měří asi 1500 kilometrů. Nejmladší velká impaktní pánev na Merkuru Caloris byla následně vyplněna lávou, která je na mozaice vidět oranžově. Krátery vytvořené po zaplavení mají materiál vyvržený z povrchu pod lávou. Jsou vidět v kontrastní modré a nejspíš nabízí pohled na původní materiál dna bazénu. Analýza těchto kráterů ukazuje na tloušťku vulkanické lávy na 2,5 až 3,5 kilometru. Oranžové skvrny po obvodu pánve se považují za sopečné otvory.

Štítky: Caloris Basin, Merkur, Messenger, Enhanced color


33. vesmírný týden 2018

33. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 13. 8. do 19. 8. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Nastává maximum meteorického roje Perseid. Večer je vidět Venuše, Jupiter a Saturn, celou noc Mars a nad ránem Neptun a Uran. Aktivita Slunce je stále velmi nízká. Na obloze připomínáme též kometu 21P a zákryt hvězdy planetkou Gotho. Sonda Parker Solar Probe je úspěšně na cestě ke Slunci.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet (M65, M66, NGC3628)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2018 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Pavel Pech   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Meteory

Další informace »