Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. březen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. březen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zvýrazněné barvy Caloris

Uznání: NASA, Johns Hopkins Univ. APL, Arizona State U., CIW

Rozsáhlá pánev Caloris na Merkuru je jednou z největších impaktních pánví, které vznikly v rané historii Sluneční soustavy dopadem tělesa o velikosti planetky. Tato pánev s mnoha útvary a zlomy na mozaice se zvýrazněnými barvami na základě obrazových dat družice Merkuru, kosmické sondy MESSENGER, měří asi 1500 kilometrů. Nejmladší velká impaktní pánev na Merkuru Caloris byla následně vyplněna lávou, která je na mozaice vidět oranžově. Krátery vytvořené po zaplavení mají materiál vyvržený z povrchu pod lávou. Jsou vidět v kontrastní modré a nejspíš nabízí pohled na původní materiál dna bazénu. Analýza těchto kráterů ukazuje na tloušťku vulkanické lávy na 2,5 až 3,5 kilometru. Oranžové skvrny po obvodu pánve se považují za sopečné otvory.

Štítky: Caloris Basin, Merkur, Messenger, Enhanced color


46. vesmírný týden 2018

46. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 12. 11. do 18. 11. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Merkur je po elongaci obtížně viditelný. Venuše je vidět za svítání i ve dne. Saturn je večer nízko na jihozápadě a Mars v okolí jižního obzoru. Večer jsou vidět také Neptun ve Vodnáři a Uran v Rybách. Tauridy opět přichystaly nějaké bolidy. Don Machholz objevil po dlouhých letech kometu vizuálně. Pozorovat můžeme i slabší kometu v Andromedě. Doporučit můžeme další zákryt hvězdy planetkou Leda. Raketa Electron konečně vykonala komerční start. Před 280 lety se narodil William Herschel, mimo jiné objevitel planety Uran.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Temná mračna v souhvězdí Kefea (VdB150, VdB152)

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2018 obdržel snímek „Temná mračna v souhvězdí Kefea“ Evžena Brunnera     Souhvězdí Kefea je souhvězdím na první pohled nenápadným. Mnoho z „neastronomů“ možná ani neví, že existuje. A astronom? Ten nás většinou odbude větou typu:

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce Měsíce a Saturnu

Večerní focení na Šumavě i s kočičkou drcající do stativu.

Další informace »