Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. březen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. březen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pilíře a výtrysky v mlhovině Pelikán

Uznání a copyright: Larry Van Vleet (LVVASTRO)

Jaké tmavé struktury vyrůstají z mlhoviny Pelikán? V souhvězdí ptáka Labutě (Cygnus) je vidět mlhovina ptačích tvarů, mlhovina Pelikán, která je posetá tečkami nově vznikých hvězd, které jsou ale zahalené tmavým prachem. Prachová zrna velikosti kouřových částic vznikala v chladných atmosférách mladých hvězd a rozptýlily je hvězdné větry a výbuchy. Hvězda vpravo emituje impozantní Herbig-Harovy výtrysky, které pomáhají zničit světelný rok dlouhý prachový pilíř, ve kterém se nachází. Vědecky vybarvený snímek zvýrazňuje světlo emitované malým množstvím ionizovaného dusíku, kyslíku a síry v mlhovině, která je tvořena především vodíkem a héliem. Mlhovina Pelikán (IC 5067 a IC 5070) se nachází asi 2000 světelných let daleko a lze ji nalézt i malým dalekohledem na severovýchod od jasné hvězdy Deneb.

Štítky: Výtrysky, Pillars, Mlhovina Pelikán


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce Měsíce a Venuše nad pražskými mosty

Foceno z letenských sadů v Praze. Na snímku jsou společně s Měsícem a Venuší vidět i pražské mosty a historická část Prahy, jako Kostel Panny Marie před Týnem, Národní muzeum, historická budova Národního divadla, nebo Karlův most.

Další informace »