Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. březen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. březen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Prachový vír na Marsu

Image Credit: HiRISE, MRO, LPL (U. Arizona), NASA

Bylo to koncem jara na severním Marsu, když kamera HiRISE na palubě družice MRO (Mars Reconnaissance Orbiter), zahlédla toto místní zjevení. Jádro vířícího prachového víru, který tehdy v roce 2012 postupoval plochou, zaprášenou Amazonis Planitia, má průměr asi 140 metrů. Vlečka víru, který zdvihá prach do řídké marťanské atmosféry, sahá až 20 kilometrů nad povrch. Prašné víry jsou pro tuto oblast Marsu běžné, nastávají po zahřátí povrchu Sluncem, čímž vznikají teplé, stoupavé proudy, které začínají rotovat. Tečné rychlosti větru v prachových vírech na jiných snímcích z HiRISE dosahují až 110 kilometrů za hodinu.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus, nebo na Twitteru.

Štítky: Mars, Prachový vír, MRO


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »