Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. březen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. březen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Polární záře nad islandským ledovcem

Uznání a copyright: James Boardman Woodend (Images Inspired by Nature)

Ke vzniku tohoto vítězného snímku se muselo sejít několik klíčových podmínek. Patří k nim tmavá noc, jen málo mraků, epická podívaná na polární záře a voda dost klidná a dost rozmrazená, aby mohla odrážet hvězdy. Na nebi je v lednu před rokem vidět činnost i poklid nad islandským ledovcem Vatnajökull s ledovcovou lagunou Jökulsárlón v popředí. Oblohu u obou pólů stále běžně vyplňují polární záře, jelikož je naše Slunce poblíž slunečního maxima a nadále do Sluneční soustavy vyvrhuje mračna energetického plazmatu.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus, nebo na Twitteru.

Štítky: Ledovec, Polární záře, Iceland, Mouse over


13. vesmírný týden 2026

13. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 3. do 29. 3. 2026. Měsíc bude v první čtvrti, projde kolem Jupiteru a na konci týdně zakryje hvězdu Regulus. Večer je už dobře vidět Venuše, Jupiter a Uran. Ráno je extrémně nízko Merkur. Aktivita Slunce byla lehce zvýšená, ale polární záři zatím zakryly mraky. Večer sledujeme zajímavou kometu MAPS, ráno rychle zjasňující R3 PanSTARRS. NASA nechala vyvézt raketu SLS a proběhnou přípravy na pokus o start mise Artemis II 1. dubna. Testuje se nová verze nosiče Super Heavy. K ISS vyrazil nákladní Progress MS-33 z opravené rampy na Bajkonuru. V noci na neděli se posouvá čas o hodinu napřed na letní (SELČ). Před dvaceti lety se začala psát historie nejúspěšnější kosmické firmy SpaceX.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Jupiter, přechod Io a jejího stínu

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2026 obdržel snímek Karla Sandlera s názvem „Jupiter, přechod měsíce Io a jeho stínu“ Pohlédneme-li v současné době na noční oblohu, pravděpodobně nás zaujme jasný objekt, nacházející se nyní v souhvězdí Blíženců. Nejedná se o žádnou jasnou hvězdu.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek komety C/2025 R3 (PANSTARRS).

Snímek komety C/2025 R3 (PANSTARRS). Musel jsem čekat, až se kometa vyhoupne nad vrcholky blízkých stromů. To však už oblohu nad východem začínalo rozjasňovat svítání. Výsledek je proti originálu 3x zmenšen.

Další informace »