Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. březen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. březen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Čtyři obrazy vzdálené supernovy prostřednictvím galaxie a kupy

Uznání: NASA, ESA, and S. Rodney (JHU) and the FrontierSN team; T. Treu (UCLA), P. Kelly (UC Berkeley), and the GLASS team; J. Lotz (STScI) and the Frontier Fields team; M. Postman (STScI) and the CLASH team; and Z. Levay (STScI)

Co je neobvyklého na skvrnách kolem této galaxie? Jsou to všechno obrazy stejné supernovy. Poprvé je výbuch jediné supernovy vidět rozdělen do několika obrazů gravitační čočkou, která světlo odklání svojí hmotou. V tomto případě se jedná o hmotu velké galaxie a její domovské kupy galaxií. Snímek pořídil v listopadu družicový Hubblův kosmický dalekohled. Čtyřnásobně žlutě zobrazená Refsdalova supernova nastala v raném vesmíru daleko za kupou. Měření poloh a časových zpoždění mezi obrazy supernovy by mohlo astrofyzikům umožnit odhalit množství temné hmoty v galaxii a v kupě. Při troše trpělivosti a štěstí by v příštích několika letech mohl být v blízkosti objeven pátý obraz supernovy.

Astrofyzici: Prohlédněte si 1000+ souborů astrofyzikální knihovny zdrojových kódů

Štítky: Supernova, Gravitační čočky, Kupa galaxií


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Merkur na hranici obzoru

Složeno z 5000 snímků než zmizel v mracích.

Další informace »