Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. březen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. březen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Čtyři obrazy vzdálené supernovy prostřednictvím galaxie a kupy

Uznání: NASA, ESA, and S. Rodney (JHU) and the FrontierSN team; T. Treu (UCLA), P. Kelly (UC Berkeley), and the GLASS team; J. Lotz (STScI) and the Frontier Fields team; M. Postman (STScI) and the CLASH team; and Z. Levay (STScI)

Co je neobvyklého na skvrnách kolem této galaxie? Jsou to všechno obrazy stejné supernovy. Poprvé je výbuch jediné supernovy vidět rozdělen do několika obrazů gravitační čočkou, která světlo odklání svojí hmotou. V tomto případě se jedná o hmotu velké galaxie a její domovské kupy galaxií. Snímek pořídil v listopadu družicový Hubblův kosmický dalekohled. Čtyřnásobně žlutě zobrazená Refsdalova supernova nastala v raném vesmíru daleko za kupou. Měření poloh a časových zpoždění mezi obrazy supernovy by mohlo astrofyzikům umožnit odhalit množství temné hmoty v galaxii a v kupě. Při troše trpělivosti a štěstí by v příštích několika letech mohl být v blízkosti objeven pátý obraz supernovy.

Astrofyzici: Prohlédněte si 1000+ souborů astrofyzikální knihovny zdrojových kódů

Štítky: Supernova, Gravitační čočky, Kupa galaxií


32. vesmírný týden 2026

32. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 3. 8. do 9. 8. 2026. Měsíc bude vidět nad ránem spolu s většinou planet a bude v poslední čtvrti. Venuše je vidět lépe přes den a večer je velmi nízko. Ráno uvidíme Merkur, Mars, Saturn, Uran i Neptun. Aktivita Slunce je spíše nízká, ale může se občas zvýšit. Na obloze létá dost meteorů, většina budou postupně Perseidy. Starship stále pluje, Falcon 9 uskutečnil již 90 startů v roce 2026. Na ISS se chystá výstup do volného kosmu. Startovat má japonská raketa H-3. Před 100 lety se narodil český astronom Vladimír Vanýsek. Před 50 lety začala mise Vikingu 2 u Marsu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Obálky kolem kataklysmatické hvězdy Z Cam, první SR/ČR kolektivní astrofotografie

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2026 obdržel snímek Karla Kolomazníka s kolektivem „Obálky kolem kataklyzmatické hvězdy Z Cam“ Vítězná fotografie červnového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce je v rámci dosavadní soutěže poněkud netradiční. I když jsme již měli snímky s více

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

10pTempel2

zpracované kometární i hvězdné provedení

Další informace »