Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. březen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. březen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hvězdy v centru Galaxie

Uznání: Susan Stolovy (SSC/Caltech) et al., JPL-Caltech, NASA

Střed naší Galaxie Mléčné dráhy se před zvědavými zraky optických dalekohledů skrývá za mračny zatmívajícího prachu a plynu. Ovšem na tomto nádherném pohledu infračervené kamery Spitzerova kosmického dalekohledu pronikly přes většinu prachu a ukázaly oblast galaktického centra plnou hvězd. Podrobná mozaika z mnoha menších snímků ve falešných barvách ukazuje starší a chladnější hvězdy modře. Červeně zářící prachová mračna souvisí s mladými, horkými hvězdami ve hvězdných porodnicích. Teprve nedávno bylo zjištěno, že i v úplném středu Mléčné dráhy mohou vznikat nové hvězdy. Centrum Galaxie leží asi 26 000 světelných let daleko v souhvězdí Střelce (Sagittarius). Obrázek v této vzdálenosti zabírá 900 světelných let.

Štítky: Infračervený, Galaktický střed, Spitzer space telescope


38. vesmírný týden 2021

38. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 9. do 26. 9. 2021. Měsíc mění fázi od úplňku k poslední čtvrti. Večer je vidět nízko nad západem Venuše a poblíž jižního obzoru Jupiter a Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Soukromá mise Inspiration4 čtveřice neprofesionálních astronautů je skutečným milníkem v komerční kosmonautice. Čínská mise Šen-čou 12 skončila. V souvislosti s nástupem satelitních mega-konstelací přijal sjezd ČAS rezoluci směrem k Vládě ČR o nutnosti novelizace práva využívání kosmického prostoru. Před 230 lety se narodil Johann Encke, po němž je pojmenována druhá periodická kometa a před 175 lety byl objeven Neptun.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Bolid nad Laka

  Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2021 obdržel snímek „Bolid nad Laka“, jehož autorem je Lukáš Veselý     Bolid nad Laka, to je poněkud tajemný název snímku, který astrofotograf Lukáš Veselý zaslal do soutěže Česká astrofotografie měsíce a vyhrál s ním

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slnko

Slnko 25.9.2021

Další informace »