Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. březen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. březen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stín marťanského robota

Uznání: Mars Exploration Rover Mission, JPL, NASA

Co kdybyste na Marsu uviděli svůj stín, ale nebyli byste člověkem? Pak byste mohli být vozítkem Opportunity, které nyní zkoumá Mars. Vozítko Opportunity už zkoumá rudou planetu od roku 2004, našlo důkazy vody v minulosti a přes vnitřní Sluneční soustavu odeslalo nádherné snímky. Na snímku z roku 2004 nahoře se Opportunity dívá na opačnou stranu od Slunce do kráteru Endurance a vidí svůj vlastní stín. Dole vlevo a vpravo jsou vidět obě kola a v pozadí je vidět dno a stěny kráteru. Vozítko Opportunity pokračuje ve své dlouhé cestě při průzkumu neobvyklého terénu na Meridiani Planum, což přináší další znalosti o starodávné historii Marsu, naší Sluneční soustavy a dokonce i lidstva.

Štítky: Mars, Opportunity, Robot


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »