Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. březen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. březen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Diamantové prsteny a Bailyho perly

Uznání a copyright: Wang, Letian

Při rovnodennosti 20. března se na mrazivě jasné obloze nad Longyearbyen v Norsku odehrála úžasná podívaná, úplné zatmění Slunce. Zdá se, že na tomto časosběrném kompozitu geocentrické nebeské události z postupných siluet novu během zatmění, těsně před a po tříminutové totální fázi vyrážejí třpytivé diamanty a jasné perly. Poslední a první záblesky slunečního disku za měsíčním okrajem obklopuje záře sluneční vnitřní korony a dodává dojem diamantového prstence na obloze. V hranicích totality paprsky slunečního světla proudí údolími v nepravidelném terénu kolem měsíčního okraje a vytvářejí jev známý jako Bailyho perly, nazvaný podle anglického astronoma Francise Bailyho, který tento jev dokázal vysvětlit v roce 1836. Na ostrém kopozitu je vidět řada růžových slunečních protuberancí zvednutých nad okraj zakrytého Slunce.

Štítky: Tse, Zatmění, Baily's Beads, Solar prominence


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »