Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. leden 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. leden 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Obraz slunečního zatmění z let 1700

Uznání obrazu: Cosmas Damian Asam; Digital Image Copyright: Jay Pasachoff

Je tento obraz prvním realistickým vyobrazením úplného zamění Slunce? Někteří historikové věří, že ano. Obraz nahoře byl dokončen v roce 1735 malířem a architektem Cosmasem Damianem Asamem, který byl v Německu slavným počátkem 18. století. Zřetelně namalováno není jen sluneční zatmění, ale také sluneční korona a jev diamantového prstence, který je vidět, když sluneční světlo proudí pouze mezi horami na Měsíci. Člověk, který zatmění pozoruje, je sv. Benedikt. Roberta Olson a Jay Pasachoff vytvořili hypotézu, že Asam samotný viděl jedno nebo i všechna úplná sluneční zatmění v květnu 1706, 1724 a 1733. Hodně skutečností o našem astronomickém vesmíru, které dnes považujeme za samozřejmé, jsou známy, nebo byly přesně zaznamenány, teprve v průběhu posledního tisíciletí. Asamův obraz visí v Weltenburg Abbey v Bavorsku v Německu.
Oprava: Na překlep v letopočtu upozornili Jaroslav Zastoupil, Jaroslav Soumar, Vlastimil Malý a Ivan Růžička.

Štítky: Total solar eclipse, 1700s


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »