Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. březen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. březen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Prapor polární záře nad Švédskem

Uznání a copyright: Mia Stålnacke

V tomto okamžiku to vypadá jako 50 km vysoký prapor s pásy. V polovině března k Zemi směřoval energetický koronální výtrysk hmoty a čistý magnetický kanál vedl k jedné z nejintenzivnějších geomagnetických bouří v nedávných letech. Vizuálním důsledkem byl široký rozsah polárních září, které byly vidět nad mnoha zeměmi blízko magnetických pólů Země. Snímek zachycený nad švédskou Kirunou ukazuje neobvykle rovné aurorální záclony v zelené barvě, která se emituje nízko v zemské atmosféře a v červené barvě, která se emituje o mnoho kilometrů výše. Není zřejmé, odkud pochází vzácná nachová, ale může zahrnovat nějakou neobvyklou modrou z dokonce ještě menších výšek, než je zelená a která se superponuje na mnohem vyšší červenou. Jak se Slunce stále pohybuje kolem vrcholných úrovní své povrchové aktivity, tak barevné noci plné polárních září budou nad Zemí nejspíše pokračovat.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus, nebo na Twitteru

Štítky: Polární záře, Sweden, Prapor


50. vesmírný týden 2019

50. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 9. 12. do 15. 12. 2019. Měsíc bude v úplňku. Podvečerní obloha patří Venuši a Saturnu, ve středu budou v konjunkci. Ráno je vidět Merkur a Mars. 14. 12. Nastává maximum meteorického roje Geminid. Na ISS byl zadokován Dragon (CRS-19) a připojit se má také Progress MS-13. Čína stihla dva starty menší rakety ze stejného kosmodromu během šesti hodin. Před 35 lety začala mise sond Vega 1 a 2, které kromě Venuše zkoumaly Halleyovu kometu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc

Měsíc

Další informace »