Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. březen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. březen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Prapor polární záře nad Švédskem

Uznání a copyright: Mia Stålnacke

V tomto okamžiku to vypadá jako 50 km vysoký prapor s pásy. V polovině března k Zemi směřoval energetický koronální výtrysk hmoty a čistý magnetický kanál vedl k jedné z nejintenzivnějších geomagnetických bouří v nedávných letech. Vizuálním důsledkem byl široký rozsah polárních září, které byly vidět nad mnoha zeměmi blízko magnetických pólů Země. Snímek zachycený nad švédskou Kirunou ukazuje neobvykle rovné aurorální záclony v zelené barvě, která se emituje nízko v zemské atmosféře a v červené barvě, která se emituje o mnoho kilometrů výše. Není zřejmé, odkud pochází vzácná nachová, ale může zahrnovat nějakou neobvyklou modrou z dokonce ještě menších výšek, než je zelená a která se superponuje na mnohem vyšší červenou. Jak se Slunce stále pohybuje kolem vrcholných úrovní své povrchové aktivity, tak barevné noci plné polárních září budou nad Zemí nejspíše pokračovat.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus, nebo na Twitteru

Štítky: Polární záře, Sweden, Prapor


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »