Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. duben 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. duben 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Úplné zatmění Slunce nad Špicberky

Uznání a copyright: Thanakrit Santikunaporn

Jede, jede a už je to pryč To byl pocit minulý měsíc na norských Špicberkách při úplném zatmění Slunce Měsícem. Na obrázku je vidět zatmění snímané každé tři minuty a snímky se potom digitálně sloučily i se snímkem popředí ze stejného místa. V popředí je vidět, jak zírají četní cestovatelé za zatměním, přičemž někteří rozvinuli opravdu důmyslné kamery. Jak se Měsíc a Slunce pohybovaly po obloze, a tak daleko na severu to bylo skoro horizontálně, tak Měsíc postupně stále více zakrýval Slunce. Na centrálním snímku Měsíc zcela stíní sluneční kotouč, takže bezprostřední okolí vypadá jako noc během dne. Vyjímkou je Měsíc samotný, který je obklopen rozsáhlou koronou ze Slunce. Pochopitelně, že o 2,5 minuty později se povrch Slunce zase objevil. Příští úplné zatmění Slunce nastane v příštím březnu 2016 a bude viditelné z jihovýchodní Asie.

Sledujete APOD na: Facebooku, Google Plus, nebo na Twitteru.

Štítky: Úplné zatmění, Sluneční zatmění, Norway


34. vesmírný týden 2018

34. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 20. 8. do 26. 8. 2018. Měsíc bude v úplňku. Večer je vidět přehlídka jasných planet od Venuše přes Jupiter, Saturn až po Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. nad ránem se pomalu objevuje Merkur a zvířetníkové světlo. Očekáváme tři starty raket. Před 120 lety se narodil první laureát Nušlovy ceny Karel Čacký a jeden z předsedů České astronomické společnosti Václav Jaroš. Před 25 lety přišla NASA o sondu Mars Observer.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet (M65, M66, NGC3628)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2018 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Pavel Pech   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Meteor

18.8.2018; Canon 350D +Samyang 8/3.5;28s; 1600ISO, Tesárske Mlyňany.

Další informace »