Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. duben 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. duben 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Úplné zatmění Slunce nad Špicberky

Uznání a copyright: Thanakrit Santikunaporn

Jede, jede a už je to pryč To byl pocit minulý měsíc na norských Špicberkách při úplném zatmění Slunce Měsícem. Na obrázku je vidět zatmění snímané každé tři minuty a snímky se potom digitálně sloučily i se snímkem popředí ze stejného místa. V popředí je vidět, jak zírají četní cestovatelé za zatměním, přičemž někteří rozvinuli opravdu důmyslné kamery. Jak se Měsíc a Slunce pohybovaly po obloze, a tak daleko na severu to bylo skoro horizontálně, tak Měsíc postupně stále více zakrýval Slunce. Na centrálním snímku Měsíc zcela stíní sluneční kotouč, takže bezprostřední okolí vypadá jako noc během dne. Vyjímkou je Měsíc samotný, který je obklopen rozsáhlou koronou ze Slunce. Pochopitelně, že o 2,5 minuty později se povrch Slunce zase objevil. Příští úplné zatmění Slunce nastane v příštím březnu 2016 a bude viditelné z jihovýchodní Asie.

Sledujete APOD na: Facebooku, Google Plus, nebo na Twitteru.

Štítky: Úplné zatmění, Sluneční zatmění, Norway


24. vesmírný týden 2024

24. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 6. do 16. 6. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Na Slunci je stále ještě hodně skvrn. V sobotu 8. 6. došlo navíc k silné erupci s nadějí na polární záři. Kosmická loď Starliner byla konečně vypuštěna a úspěšně dorazila k Mezinárodní vesmírné stanici. SuperHeavy Starship ohromila při 4. testovacím letu přistáním obou stupňů na mořskou hladinu. Před 180 lety se narodil W. R. Brooks, mj. spoluobjevitel známé komety 12P, jejíž prach je nyní dobře vidět i ze Země.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »