Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. duben 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. duben 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vesta Trek: Digitální model planetky Vesta

Uznání: NASA, JPL, LMMP, SSERVI, USGS, DLR

Nyní můžete zkoumat planetku Vestu. Kosmická sonda NASA Dawn nedávno navštívila Vestu, druhý největší objekt v hlavním pásu planetek v naší Sluneční soustavě, který se nachází mezi Marsem a Jupiterem. Při rok dlouhé zastávce kamery sondy Dawn vyfotografovaly celý povrch Vesty a zdokumentovaly všechny velké hory a krátery této planetky. Všechny tyto snímky byly nyní zpracovány do digitálního modelu, který umožňuje komukoliv s plně vybaveným prohlížečem virtuálně létat kolem Vesty a dokonce se přiblížit k zajímavým povrchovým útvarům pouhým klikáním a tažením myši. Pokud si přejete, tak můžete původní plochou 2D mapu sbalit do téměř sférického objektu kliknutím na 3D ikonu dole. Sonda Dawn od Vesty odletěla v roce 2012 a nyní začíná fotografovat a zkoumat záhady největšího objektu v pásu planetek: trpasličí planetu Ceres.

Zkoumejte virtuální vesmír: Generátor náhodných APODů.

Štítky: Vesta, Asteroid, Dawn, App


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »