Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. duben 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. duben 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vesta Trek: Digitální model planetky Vesta

Uznání: NASA, JPL, LMMP, SSERVI, USGS, DLR

Nyní můžete zkoumat planetku Vestu. Kosmická sonda NASA Dawn nedávno navštívila Vestu, druhý největší objekt v hlavním pásu planetek v naší Sluneční soustavě, který se nachází mezi Marsem a Jupiterem. Při rok dlouhé zastávce kamery sondy Dawn vyfotografovaly celý povrch Vesty a zdokumentovaly všechny velké hory a krátery této planetky. Všechny tyto snímky byly nyní zpracovány do digitálního modelu, který umožňuje komukoliv s plně vybaveným prohlížečem virtuálně létat kolem Vesty a dokonce se přiblížit k zajímavým povrchovým útvarům pouhým klikáním a tažením myši. Pokud si přejete, tak můžete původní plochou 2D mapu sbalit do téměř sférického objektu kliknutím na 3D ikonu dole. Sonda Dawn od Vesty odletěla v roce 2012 a nyní začíná fotografovat a zkoumat záhady největšího objektu v pásu planetek: trpasličí planetu Ceres.

Zkoumejte virtuální vesmír: Generátor náhodných APODů.

Štítky: Vesta, Asteroid, Dawn, App


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Další informace »