Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. září 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. září 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jižní pól asteroidu Vesta

Uznání: NASA, JPL-Caltech, UCLA, MPS, DLR, IDA

Jak vznikla kruhovitá struktura kolem jižního pólu asteroidu Vesta? Nahoře je vidět spodek druhého největšího objektu v pásu asteroidů, který byl nedávno poprvé zachycen kosmickou sondou Dawn, která přiletěla minulý měsíc. Při bližší prohlídce snímku s rozlišením 260 metrů jsou vidět nejenom hory, krátery, útesy a ještě více kráterů, ale i rozeklané kruhovité útvary, které pokrývají vpravo dole většinu tohoto objektu o velikosti 500 kilometrů. Podle prvních domněnek mohla tato struktura vzniknout srážkou a splynutím s menším asteroidem. Jinou možností by mohl být vznik těchto útvarů vnitřními procesy brzy po vzniku asteroidu. V příštích měsících, jak se bude sonda Dawn po spirále přibližovat dolů k tomuto kamenitému světu a bude získávat snímky se stále lepším rozlišením, tak může získat další vodítka.

Štítky: Asteroid, Jižní pól, Vesta


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »