Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. duben 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. duben 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Barevná hvězdná oblaka v Labuti

Uznání a copyright: André van der Hoeven

Hvězdy mohou vznikat v malebném okolí. Zde je vidět hvězdotvorná oblast bohatá na zářící plyn a tmavý prach v souhvězdí Labutě (Cygnus), poblíž jasné hvězdy Sadr. Tato oblast, která zabírá asi 50 světelných let, je součástí mlhoviny Gama Cygni, která se nachází asi 1800 světelných let daleko. Vpravo je na snímku tmavé a spletené prachové mračno bohaté na molekulární plyn označené jako Barnard 344. Prachová stěna a červeně zářící vodík tvoří předěl středem snímku. Zářící červený plyn ukazuje na malé emisní mlhoviny a modře zbarvené oblasti zase znamenají reflekční mlhoviny, kde se světlo hvězd odráží od tmavých prachových zrn. Mlhovina Gama Cygni nejspíše nevydrží příští miliardu let, jelikož většina jasných mladých hvězd vybuchne, většina prachu bude zničena a většina plynu odvanuta.

Zkoumejte virtuální vesmír: Generátor náhodných APODů.

Štítky: Hvězdy, Star-formation, Cygnus


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Další informace »