Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. duben 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. duben 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Barevná hvězdná oblaka v Labuti

Uznání a copyright: André van der Hoeven

Hvězdy mohou vznikat v malebném okolí. Zde je vidět hvězdotvorná oblast bohatá na zářící plyn a tmavý prach v souhvězdí Labutě (Cygnus), poblíž jasné hvězdy Sadr. Tato oblast, která zabírá asi 50 světelných let, je součástí mlhoviny Gama Cygni, která se nachází asi 1800 světelných let daleko. Vpravo je na snímku tmavé a spletené prachové mračno bohaté na molekulární plyn označené jako Barnard 344. Prachová stěna a červeně zářící vodík tvoří předěl středem snímku. Zářící červený plyn ukazuje na malé emisní mlhoviny a modře zbarvené oblasti zase znamenají reflekční mlhoviny, kde se světlo hvězd odráží od tmavých prachových zrn. Mlhovina Gama Cygni nejspíše nevydrží příští miliardu let, jelikož většina jasných mladých hvězd vybuchne, většina prachu bude zničena a většina plynu odvanuta.

Zkoumejte virtuální vesmír: Generátor náhodných APODů.

Štítky: Hvězdy, Star-formation, Cygnus


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce Měsíce a Venuše nad pražskými mosty

Foceno z letenských sadů v Praze. Na snímku jsou společně s Měsícem a Venuší vidět i pražské mosty a historická část Prahy, jako Kostel Panny Marie před Týnem, Národní muzeum, historická budova Národního divadla, nebo Karlův most.

Další informace »