Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. duben 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. duben 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Barevná hvězdná oblaka v Labuti

Uznání a copyright: André van der Hoeven

Hvězdy mohou vznikat v malebném okolí. Zde je vidět hvězdotvorná oblast bohatá na zářící plyn a tmavý prach v souhvězdí Labutě (Cygnus), poblíž jasné hvězdy Sadr. Tato oblast, která zabírá asi 50 světelných let, je součástí mlhoviny Gama Cygni, která se nachází asi 1800 světelných let daleko. Vpravo je na snímku tmavé a spletené prachové mračno bohaté na molekulární plyn označené jako Barnard 344. Prachová stěna a červeně zářící vodík tvoří předěl středem snímku. Zářící červený plyn ukazuje na malé emisní mlhoviny a modře zbarvené oblasti zase znamenají reflekční mlhoviny, kde se světlo hvězd odráží od tmavých prachových zrn. Mlhovina Gama Cygni nejspíše nevydrží příští miliardu let, jelikož většina jasných mladých hvězd vybuchne, většina prachu bude zničena a většina plynu odvanuta.

Zkoumejte virtuální vesmír: Generátor náhodných APODů.

Štítky: Hvězdy, Star-formation, Cygnus


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »