Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. duben 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. duben 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Meteor v Mléčné dráze

Uznání a copyright: Marko Korosec

K pozemským meteorickým dubnovým rojům patří Lyridy, pozorované už více než 2000 let, když planeta každoročně prochází proudem prachu z dlouhoperiodické komety Thatcher. Zrnko kometárního prachu, které se ve výšce asi 100 km pohybovalo rychlostí 48 kilometrů za sekundu, prolétlo nocí v časných ranních hodinách 21. dubna. Záblesk jasného meteoru nad jihovýchodním obzorem kříží centrální oblast Mléčné dráhy. Jeho stopa směřuje zpátky do radiantu roje v souhvězdí Lyry, které je vysoko na severním jarním nebi a už mimo snímek. Vpravo od výdutě Mléčné dráhy žlutě svítí obří hvězda Antares. Ještě výše, poblíž pravého okraje, je jasná planeta Saturn. Z Istrie v Chorvatsku je vidět, jak se zelenavá záře meteoru odráží ve vodách Jaderského moře.

Štítky: Lyrida, Meteorický roj, Meteor, Mléčná dráha


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Perseidy 13.8.2022

Sloučené 3 snímky Fotoaparát Canon 700D Objektiv Canon 28 mm Rušil svit Měsíce a občasná oblačnost

Další informace »