Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. duben 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. duben 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Meteor v Mléčné dráze

Uznání a copyright: Marko Korosec

K pozemským meteorickým dubnovým rojům patří Lyridy, pozorované už více než 2000 let, když planeta každoročně prochází proudem prachu z dlouhoperiodické komety Thatcher. Zrnko kometárního prachu, které se ve výšce asi 100 km pohybovalo rychlostí 48 kilometrů za sekundu, prolétlo nocí v časných ranních hodinách 21. dubna. Záblesk jasného meteoru nad jihovýchodním obzorem kříží centrální oblast Mléčné dráhy. Jeho stopa směřuje zpátky do radiantu roje v souhvězdí Lyry, které je vysoko na severním jarním nebi a už mimo snímek. Vpravo od výdutě Mléčné dráhy žlutě svítí obří hvězda Antares. Ještě výše, poblíž pravého okraje, je jasná planeta Saturn. Z Istrie v Chorvatsku je vidět, jak se zelenavá záře meteoru odráží ve vodách Jaderského moře.

Štítky: Lyrida, Meteorický roj, Meteor, Mléčná dráha


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »